Katowicka firma Investeko S.A. wraz z grupą polskich naukowców stworzyła projekt, który zrewolucjonizuje uzyskiwanie energii z odpadów komunalnych. Innowacyjna technologia pozwoli małym i średnim miastom oraz gminom na oszczędniejszą produkcję czystej dla środowiska energii elektrycznej i cieplnej. Jak wynika z obliczeń, przeciętny obywatel Unii Europejskiej co roku generuje 520 kg odpadów komunalnych. Aż 40% z tych pozostałości ma bardzo dobre właściwości paliwowe, co oznacza, że może być z nich uzyskiwana energia. Niepokój może budzić również skala osadów ściekowych generowanych podczas oczyszczania ścieków. Wytworzona w Polsce masa suchych osadów ściekowych w 2011 roku wyniosła 621 tys. Mg. Ich wykorzystywanie w rolnictwie staje się bardzo ryzykowne ze względu na coraz większą zawartość niebezpiecznych bakterii, hormonów, pasożytów i antybiotyków. Katowicka firma Investeko S.A. wraz z zespołem polskich naukowców tworzy pierwszą kompletną prototypową instalację badawczą, wykorzystującą technologię do równoległego zagospodarowania energetycznego frakcji nadsitowej odpadów komunalnych i osadów ściekowych. Pomysł wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym procesy zgazowania i kogeneracji. Zgazowanie pozwala na przekształcenie paliwa z odpadów w dobrej jakości paliwo gazowe, które w kogeneracji staje się efektywnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Jednocześnie technologia w bezpieczny sposób ekologicznie zagospodarowuje odpady. Prototypowa instalacja powstanie na terenie województwa śląskiego. Podczas gdy inne technologie waste-2-energy (energia z odpadów) nie pozwalają na jednoczesne przetwarzanie najbardziej problematycznych odpadów (czyli frakcji nadsitowej i osadów ściekowych), LIFE COGENERATION.PL w największym stopniu przyczyni się do wykorzystania możliwości zgazowania na rzecz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarki odpadami w małych i średnich gminach. Projekt wyróżnia również najbardziej ekonomiczne wykorzystanie zasobów, przebiegające w ramach jednego procesu. Przy maksymalizacji pozytywnego efektu środowiskowego zarazem obniża koszty, czyniąc tę technologię dostępną dla większości polskich miast. Sercem układu jest węzeł zgazowania paliwa formowanego, oparty na konstrukcji komory zgazowania spełniającą techniczne wymagania termicznego przekształcania odpadów. Istotną rolę w ciągu technologicznym stanowi nowatorskie rozwiązanie produkcji paliwa wykorzystujące energetyczną frakcję odpadów komunalnych i osady pościekowe jako główne strumienie i nośniki energii w paliwie. Projekt jest realizowany od 01/07/2013 i potrwa do 30/06/2017. Koszt całkowity tego trwającego cztery lata projektu to 3.826.043 euro Dokładniejszy opis technologii LIFE COGENERATION.PL można zobaczyć tutaj: http://lifecogeneration.pl/technologie/ Źródło: Sugar & Spice Public Relations
Jak wynika z obliczeń, przeciętny obywatel Unii Europejskiej co roku generuje 520 kg odpadów komunalnych. Aż 40% z tych pozostałości ma bardzo dobre właściwości paliwowe, co oznacza, że może być z nich uzyskiwana energia.
Niepokój może budzić również skala osadów ściekowych generowanych podczas oczyszczania ścieków. Wytworzona w Polsce masa suchych osadów ściekowych w 2011 roku wyniosła 621 tys. Mg. Ich wykorzystywanie w rolnictwie staje się bardzo ryzykowne ze względu na coraz większą zawartość niebezpiecznych bakterii, hormonów, pasożytów i antybiotyków.
Katowicka firma Investeko S.A. wraz z zespołem polskich naukowców tworzy pierwszą kompletną prototypową instalację badawczą, wykorzystującą technologię do równoległego zagospodarowania energetycznego frakcji nadsitowej odpadów komunalnych i osadów ściekowych. Pomysł wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym procesy zgazowania i kogeneracji. Zgazowanie pozwala na przekształcenie paliwa z odpadów w dobrej jakości paliwo gazowe, które w kogeneracji staje się efektywnym źródłem energii elektrycznej i cieplnej. Jednocześnie technologia w bezpieczny sposób ekologicznie zagospodarowuje odpady. Prototypowa instalacja powstanie na terenie województwa śląskiego.
Podczas gdy inne technologie waste-2-energy (energia z odpadów) nie pozwalają na jednoczesne przetwarzanie najbardziej problematycznych odpadów (czyli frakcji nadsitowej i osadów ściekowych), LIFE COGENERATION.PL w największym stopniu przyczyni się do wykorzystania możliwości zgazowania na rzecz zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarki odpadami w małych i średnich gminach. Projekt wyróżnia również najbardziej ekonomiczne wykorzystanie zasobów, przebiegające w ramach jednego procesu. Przy maksymalizacji pozytywnego efektu środowiskowego zarazem obniża koszty, czyniąc tę technologię dostępną dla większości polskich miast.
Sercem układu jest węzeł zgazowania paliwa formowanego, oparty na konstrukcji komory zgazowania spełniającą techniczne wymagania termicznego przekształcania odpadów. Istotną rolę w ciągu technologicznym stanowi nowatorskie rozwiązanie produkcji paliwa wykorzystujące energetyczną frakcję odpadów komunalnych i osady pościekowe jako główne strumienie i nośniki energii w paliwie.
Projekt jest realizowany od 01/07/2013 i potrwa do 30/06/2017. Koszt całkowity tego trwającego cztery lata projektu to 3.826.043 euro
Dokładniejszy opis technologii LIFE COGENERATION.PL można zobaczyć tutaj: http://lifecogeneration.pl/technologie/
Źródło: Sugar & Spice Public Relations