Aktualności | 2020-03-25
Polacy zaprojektowali respirator...

Polacy zaprojektowali respirator...

– Nasz produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy w krajach rozwiniętych. Został oparty o jak najtańsze, jak najprostsze elementy technologiczne i druk 3D, a zaprojektowany tak, aby mógł być wykonany w niemal każdym miejscu na świecie, przy użyciu tych materiałów, które są lokalnie dostępne – wyjaśnia Szymon Chrupczalski.

Pomysłodawca zaznacza, że respiratory medyczne to urządzenia sterowane komputerowo, pozwalające na pełną hospitalizację pacjenta. Z kolei ich projekt to urządzenie ostatniej szansy, które można zastosować wówczas, gdy nic innego nie jest dostępne – dodaje Chrupczalski.

VentilAid musi przejść jeszcze badania kliniczne, aby mieć pewność, że będzie potencjalnym pacjentom pomagał, a nie szkodził.

Inspiracją do realizacji projektu budżetowego respiratora były informacje napływające z całego świata, o sytuacjach w służbach zdrowia, związanych z epidemią koronawirusa.

Koncepcję urządzenia zrealizował współpracownik Chrupczalskiego – Mateusz Janowski. Projekt zajął mu zaledwie dwa dni! Obecnie gotowy jest prototyp.

– Myślę, że ulepszone wersje powinny powstawać co kilka dni, aż do momentu, kiedy będziemy mieć pewność, że ono rzeczywiście może pomóc pacjentowi – ocenił Chrupczalski.

Projekt dostępny jest dla wszystkich – każdy może go modyfikować, jednak jego twórcy podkreślają, że na obecnym etapie nie nadaje się on do użytku; konieczne są dalsze testy i badania. Apelują o pomoc do społeczności – lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami. Proszą też o wsparcie inżynierów specjalizujących się w druku 3D i menedżerów, którzy mogą pomóc im rozwijać projekt. Konieczne jest ich wsparcie m.in. przy testowaniu – tak, aby produkt był bezpieczny.

Źródło: TVP Info, PAP