Aktualności | 2012-05-21
W połowie maja zostanie zaprezentowany projekt ustawy o OZE

W połowie maja zostanie zaprezentowany projekt ustawy o OZE

Wiceminister uczestniczył w seminarium "Słoneczne Podkarpacie - efekty działań i plany wdrażania programów w zakresie energii słonecznej".

"Projekt ustawy jest na końcowym etapie ustaleń międzyresortowych. Wraz z jego prezentacją w ministerstwie chcemy też zorganizować wystawę urządzeń służących do produkcji energii odnawialnej" - powiedział Kasprzak.

Podkreślił, że przygotowywana ustawa ma "dać producentom możliwość długookresowego planowania". "Jeśli ktoś zacznie produkować w warunkach, które były w danym momencie, to przez 15 lat te warunki nie będą się zmieniać" - zaznaczył.

Ustawa ma także sprzyjać rozproszeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. "Im bliżej odbiorcy produkujemy energię, to ta produkcja jest tańsza. Każdy w pierwszej kolejności produkuje dla siebie, a nadmiar będzie mógł sprzedawać do sieci" - podkreślił wiceminister.

Przygotowywana ustawa ma również uprościć procedury administracyjne związane z rozpoczęciem produkcji energii przy użyciu niewielkich urządzeń lub instalacji.

Według Kasprzaka, do 2020 r. Polska zgodnie z dyrektywą UE powinna produkować co najmniej 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie ta produkcja wynosi 8 proc.

"Dzisiaj podstawą polskiej energetyki jest węgiel kamienny i brunatny. Właśnie z węgla pochodzi 90 proc. energii elektrycznej. Tak jeszcze będzie przez wiele, wiele lat i nie da się tutaj wprowadzić rewolucyjnych zmian, m.in. dlatego że energia ze źródeł odnawialnych jest dużo droższa niż konwencjonalna" - przypomniał.

W rzeszowskim seminarium uczestniczyli m.in. samorządowcy, bankowcy, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Seminarium zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Eco Grup sp. z o.o.

Źródło: PAP