Aktualności | 2012-05-16
Gen słonecznika pomoże soi przetrwać suszę

Gen słonecznika pomoże soi przetrwać suszę

Argentyna znajduje się w ścisłej światowej czołówce pod względem produkcji soi i eksportu produktów sojowych. Latem brak deszczu powoduje jednak znaczne straty. Szacuje się, że przy zastosowaniu nowej technologii, dzięki której rośliny będą potrzebowały opadów rzędu jedynie 500 mm rocznie, zyski mogą wzrosnąć nawet o 10 mld dolarów.

"Im trudniejsze warunki, tym więcej korzyści przynoszą rośliny transgeniczne. Genetycznie modyfikowane uprawy lepiej radzą sobie także z zasoleniem gleby" - przekonuje Raquel Chan, która koordynowała prace naukowców z Universidad Nacional del Nordeste w Corrientes.

Jej zespół zidentyfikował gen HAHB4, który zwiększa odporność słonecznika na suszę i przetestował jego skuteczność na rzodkiewniku pospolitym (często wykorzystywanej w badaniach roślinie z rodziny kapustowatych), a następnie na soi, kukurydzy i pszenicy.

Choć modyfikacja przyniosła zamierzone efekty, perspektywa wprowadzenia transgenicznej odmiany budzi u części naukowców obawy związane z możliwym negatywnym wpływem na środowisko. Zdaniem przedstawicieli Greenpeace, genetycznie zmodyfikowana soja może przyczynić się do deforestacji i ekspansji upraw na nowe obszary oraz spowodować zmniejszenie bioróżnorodności.

Zanim jednak transgeniczne nasiona trafią w ręce rolników, argentyński rząd zamierza przeznaczyć trzy lata na ustalenie, czy otrzymane z nich produkty mają taką samą wartość odżywczą, a także czy nie szkodzą ludziom, zwierzętom, środowisku i innym uprawom.

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)