Aktualności | 2012-03-18
Praca za granicą - szanse i zagrożenia

Praca za granicą - szanse i zagrożenia

Najbardziej aktywną pod względem migracji grupą są osoby w wieku 25-34 lat. Średni czas ich pobytu za granicą to okres do dwóch lat. Wyjazd na stałe to alternatywa dla osób dojrzałych, które po wielu latach życia w kraju poszukują swojej przyszłości gdzie indziej. Praca za granicą to przede wszystkim wysokie zarobki, które zapewniają im i ich rodzinom pewną przyszłość. Krajem do którego najchętniej migrujemy są Niemcy. Wyjazd tam deklarowało 43% osób, które pracowały bądź są zatrudnione za granicą. Inne popularne kierunki migracji to Wielka Brytania (25%), Holandia (13%) oraz Włochy (8%).

Praca za granicą wiąże się również z ryzykiem. Z tego względu, decydują się na nią głównie młodzi ludzie, bardziej odważni i otwarci. Oto garść porad, dzięki którym łatwiej ustrzec się zagrożeń:

- Największym niebezpieczeństwem jakie wiąże się z pracą za granicą jest wyjazd „w ciemno”. Nie powinniśmy decydować się na niego w przypadku, kiedy osoba proponująca nam pracę nie podaje nam szczegółowych informacji dotyczących pracy. Sygnałem ostrzegawczym może być również konieczność zdeponowania dokumentów czy pobieranie opłat za pośrednictwo.

- Korzystając z usług polskiego pośrednika należy zainteresować się, od kiedy firma prowadzi działalność i jakimi certyfikatami dysponuje. Warto również sprawdzić czy agencja ma stronę internetową, czynne biuro oraz czy telefony stacjonarne odbierane są w godzinach pracy - mówi Tomasz Łukasik, właściciel agencji pośrednictwa pracy Seniorenservice24.

- Należy pamiętać również o zabraniu ze sobą numerów telefonów do bliskich oraz adresów i kontaktów do ambasady, konsulatu i innych pomocnych instytucji. Nasz telefon komórkowy powinien mieć włączony roaming i zdjętą blokadę SIM-lock. Ułatwi to w nagłym wypadku użycie miejscowej karty. Przydatny może być również słownik oraz rozmówki .

- Często zdarza się, że osoby wyjeżdżające do pracy za granicę mają przy sobie jedynie pieniądze na bilet w jedną stronę licząc na to, że zarobią wystarczająco dużo, aby utrzymać się na miejscu. Dodatkowe pieniądze pozwolą nam przetrwać okres poszukiwania pracy lub ewentualny powrót do domu. Nigdy nie możemy być pewni co nas tam czeka.

- Praca za granicą to dla nas duży stres. To nie tylko nowe miejsce pracy, ale i nowa kultura, język i prawdopodobnie inne zasady, na których będziemy pracować. Musi upłynąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do wszystkich zmian.