Aktualności | 2012-01-12
Stream - najnowocześniejsze półhermetyczne sprężarki tłokowe firmy Emerson

Stream - najnowocześniejsze półhermetyczne sprężarki tłokowe firmy Emerson

 

Firma Emerson Climate Technologies rozpoczęła produkcję półhermetycznych sprężarek tłokowych Stream. Seria ta oferuje branży całą gamę różnych rozwiązań: typoszereg sprężarek cztero- i sześciocylindrowych do najpowszechniejszych obecnie czynników HFC, typoszereg sprężarek półhermetycznych Digital umożliwiających w prosty sposób płynną regulację wydajności oraz typoszereg urządzeń z linii przeznaczonej do zastosowań transkrytycznych CO2. Wszystkie modele są wyposażone w moduł diagnostyczny CoreSense™, który zapewnia zaawansowaną ochronę i diagnostykę sprężarek.

 

Firma Emerson Climate Technologies rozpoczyna rok 2012 od doskonałej wiadomości: Stream, nowa linia sprężarek półhermetycznych Copeland® do zastosowań w handlu i przemyśle, została skierowana do produkcji. To najnowocześniejsze urządzenia będące wynikiem ciągłych inwestycji w prace badawczo-rozwojowe i stanowiące odpowiedź na wyzwania branży handlowej, gdzie systemy chłodnicze muszą być efektywne, ekonomiczne, ciche i przyjazne dla środowiska.

 

Efektywność niezależna od czynnika chłodniczego

Inżynierowie firmy Emerson połączyli istniejące elementy konstrukcyjne z najnowszymi technologiami, aby stworzyć nową linię modeli cztero- i sześciocylindrowych do czynników HFC. Osiem z nich posiada cyfrową ciągłą regulację wydajności. Ich wydajności pokrywają zakres od 33 do 80 kW dla średnich temperatur oraz od 11 do 28 kW dla niskich temperatur z R404A; można je też wykorzystywać z R134a jak również z R407A/C – pozostają przy tym najefektywniejszymi sprężarkami na rynku. Możliwość wyboru spośród różnych czynników chłodniczych w przypadku tej samej sprężarki – bez kompromisów w kwestii wydajności – to ważna i wyjątkowa zaleta: stało się to możliwe dzięki płytom zaworowym Discus® opracowanym i opatentowanym przez firmę Emerson. Rozwiązanie to pozwala uzyskać wydajność z R404A o 10% wyższą w porównaniu z innymi półhermetycznymi sprężarkami tłokowymi.

 

Wybór między dwoma wariantami regulacji wydajności

Sposobem na zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2 jest regulacja wydajności. Po raz pierwszy wykonawcy i instalatorzy mogą wybrać jedno z dwóch różnych rozwiązań regulacji wydajności: metodę wykorzystującą falownik lub regulację cyfrową. We wszystkich sprężarkach Stream można zastosować falowniki. Poza tym modele Stream Digital pozwalają na zastosowanie alternatywnego sposobu ciągłej regulacji wydajności. Regulacja cyfrowa to najprostsza i najbardziej precyzyjna metoda regulacji wydajności, która pozwala ograniczyć koszty związane z modulacją. Sprężarka zawsze działa ze stałą prędkością, co pozwala sprostać wyzwaniom związanym z powrotem oleju oraz przeciążeniami mechanicznymi i elektrycznymi systemu.

 

Najcichsze na rynku

Stream to jedna z najcichszych sprężarek tłokowych na rynku. Prace konstrukcyjne doprowadziły do zmniejszenia poziomu hałasu o 7 dBA w porównaniu z poprzednią generacją sprężarek, z uwzględnieniem różnic modeli i zastosowań. Cicha praca sprężarki nie zawsze jest wystarczająca w przypadku zastosowań, w których kluczowe znaczenie ma cicha praca (przykładem są aplikacje w obszarach miejskich). Dlatego też na sprężarkach Stream można zamontować osłonę akustyczną nowej generacji, która zapewnia dodatkowe tłumienie hałasu o wartości 15 dBA.

 

Stream z naturalnymi czynnikami chłodniczymi

Poza modelami HFC przygotowano trzy modele do zastosowań transkrytycznych z R744 (CO2), cechujące się wydajnością chłodniczą od 20 do 37 kW. Jest to idealne rozwiązanie w średniotemperaturowych systemach kaskadowych i typu booster w połączeniu ze sprężarkami spiralnymi Emerson do zastosowań podkrytycznych CO2. Modele Stream CO2 charakteryzują się ciśnieniem nominalnym równym 135 barów i możliwością zastosowania falowników. Przepływ czynnika chłodniczego i przekazywanie ciepła zoptymalizowano tak, aby zapewnić jak najlepszą wydajność.

 

Inteligentna sprężarka

Wszystkie modele sprężarek z rodziny Stream są wyposażone w elektroniczny moduł diagnostyczny CoreSense™, który zapewnia zaawansowaną ochronę i diagnostykę sprężarki, zwiększając niezawodność systemu oraz zmniejszając koszty konserwacji i przestoje. Rozwiązanie CoreSense™ pozwala serwisantom szybciej diagnozować problemy związane z systemem, a nawet im zapobiegać, dzięki czemu mogą oni utrzymać systemy chłodnicze w optymalnym stanie przez cały okres użytkowania. Moduł diagnostyczny zapisuje zaawansowane informacje dotyczące zasobów i eksploatacji urządzeń. Możliwy jest również monitoring poszczególnych sprężarek.

 

Więcej informacji na temat nowej linii sprężarek Stream oraz dane dotyczące ich wydajności, zawarte w następnej aktualizacji programu doboru produktów, można znaleźć na stronie www.emersonclimate.eu.

 

Pięć najważniejszych zalet nowych półhermetycznych sprężarek tłokowych Stream