Aktualności | 2011-12-15
Transgeniczna kukurydza sprzyja szkodnikom

Transgeniczna kukurydza sprzyja szkodnikom

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. Kukurydza 1507 jest produktem firm Pionier Dow AgroScience, wyprodukowanym w celu genetycznej ochrony przed szkodnikami. Jest ona pokrewna z odmianą MON810, która jest jedną z dwóch upraw genetycznie modyfikowanych (obok ziemniaka Amflora) dopuszczonych do uprawy na terenie UE.

W Unii odmianę 1507 można od marca 2006 r. importować i przerabiać, nie ma natomiast zgody na jej uprawę. Obecnie EFSA orzekła, że genetycznie modyfikowania kukurydza 1507 może uodpornić szkodnika – omacnicę prosowiankę – na środek owadobójczy (insektycyd). Dodatkowo niektóre wrażliwe motyle i ćmy, które nie są zwalczane, mogą ucierpieć od tej transgenicznej kukurydzy. Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa informuje, że w opinii unijnej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Pasz, ryzyko szkodliwości uprawy tej odmiany można zminimalizować, jeżeli będą przestrzegane odpowiednie zasady, np. zostaną wprowadzone pasy ochronne między uprawami.

Z danych KE (2008 r.) wynika, że najwięcej upraw GMO znajduje się w Hiszpanii i we Francji. Mają je także Czechy, Niemcy, Rumunia, Portugalia i Słowacja. W 2007 r. powierzchnia upraw GMO w UE szacowana była na 110 tys. ha.

W Polsce oficjalnie tych upraw nie ma, jednak w opinii organizacji ekologicznych w naszym kraju uprawia się modyfikowaną kukurydzę nielegalnie.

(PAP)