Aktualności | 2011-12-10
Coca-Cola przenosi swoją sekretną recepturę do muzeum historii Coca-Coli w Atlancie

Coca-Cola przenosi swoją  sekretną recepturę do   muzeum historii Coca-Coli w Atlancie

Sekretną recepturę napoju przeniesiono do muzeum Coca-Coli ze skarbca banku SunTrust w centrum Atlanty, gdzie była przechowywana od 1925 r. - Przeniesienie sekretnej formuły Coca-Coli to dla nas historyczny moment. – powiedział Phil Mooney, dyrektor archiwów The Coca-Cola Company.

Gdy w 1886 r. dr John S. Pemberton wynalazł Coca-Colę, receptura została objęta ścisłą tajemnicą. Nie zapisano jej na papierze, a jej treść była znana bardzo wąskiej grupie osób. W 1891 r. prawa do firmy Coca-Cola kupił Asa Candler, stając się jej wyłącznym właścicielem. W 1919 r. od Candlera i jego rodziny przedsiębiorstwo przejął bankier Ernest Woodruff wraz z grupą inwestorów. Aby sfinansować zakup, zaciągnął kredyt pod zabezpieczenie dokumentacji receptury, w związku z czym poprosił syna Candlera o jej spisanie. Tajny dokument został złożony w skarbcu banku Guaranty w Nowym Jorku. W 1925 r., po spłaceniu kredytu, Woodruff przewiózł recepturę do Atlanty, do banku Trust Company, obecnie SunTrust, gdzie pozostawała aż do chwili obecnej.

W muzeum The World of Coca-Cola można poznać historię najsłynniejszego na świecie napoju bezalkoholowego zaprezentowaną w atrakcyjnej formie dynamicznych, multimedialnych prezentacji. W pełni funkcjonująca linia butelkowania wytwarza szklane butelki Coca-Coli o objętości 237 ml (8 uncji), które każdy gość może zabrać do domu. Na zwiedzających czeka ponad 1200 ciekawych, nigdy dotąd nie wystawianych eksponatów — od zabytkowych butelek po ciężarówkę z 1939 r., która służyła do rozwożenia Coca-Coli w Argentynie. Duże wrażenie robi film 4D „W poszukiwaniu sekretnej formuły”, oparty na technologii multi-sensory oddziałującej na wiele zmysłów widza. Pod hasłem „Taste It!” („Spróbuj!”) organizatorzy zapraszają do smakowania każdego z ponad 60 napojów produkowanych przez firmę Coca-Cola na całym świecie. W każdym zakątku The World of Coca-Cola można odkryć coś nowego i fascynującego. /8.12. 2011. Edelman Polska/