Aktualności | 2011-12-07
Polska pszenica poniżej średniej ceny w UE

Polska pszenica poniżej średniej ceny w UE

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. Taniej niż w Polsce można było kupić pszenicę konsumpcyjną na Węgrzech, w Rumunii, w Czechach, w Finlandii, na Słowacji i w Bułgarii. W pozostałych krajach zboże było droższe.

W połowie listopada jęczmień kosztował 165 euro/t. Zdecydowanie najlepszą ofertę cenową miała Słowacja – 128 euro/t, a najwięcej trzeba było zapłacić we Włoszech – 208 euro/t.

Polska jest trzecim po Francji i Niemczech producentem zbóż w UE. Według unijnych statystyk, między 2008 r. a 2010 r. wyprodukowaliśmy 9,5 proc. wszystkich zbóż w UE. Z trzech podstawowych rodzajów zbóż zbieranych w Europie (pszenica, jęczmień i kukurydza w ziarnach) w Polsce zdecydowanie przeważa produkcja pszenicy i jęczmienia.

Na krajowym rynku zbóż, ceny ziarna na przełomie listopada i grudnia były stabilne. Przetwórcy na bieżąco uzupełniali zapasy, najczęściej kupowali pszenicę i kukurydzę – poinformowała w poniedziałek Izba Zbożowo-Paszowa.