Aktualności | 2011-11-28
Świąteczna zbiórka żywności

Świąteczna zbiórka żywności

„Podczas tych trzech dni każdy z nas może zrobić coś dobrego i pomóc osobom, które takiej pomocy potrzebują” – mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. „Żywność jest podstawą życia, a dostęp do niej podstawowym prawem każdego człowieka. Dlatego niezmiernie ważne jest, abyśmy pamiętali o ludziach potrzebujących pomocy. Niejednokrotnie żywność przekazana przez Banki Żywności jest dla nich jedyną szansą na godne spędzenie Świąt Bożego Narodzenia.”

Potrzeby są bardzo duże. W Polsce nadal poniżej granicy ubóstwa żyje 2 mln osób, a jak wskazują statystyki Komisji Europejskiej 20% dzieci w Polsce jest niedożywionych.

Każdy może pomóc! Wystarczy w dniach zbiórki przyjść do sklepu, kupić dodatkowy produkt i przekazać go wolontariuszom Banków Żywności czekającym przy specjalnym koszu, tuż za kasami. Wśród rekomendowanych produktów są te z długim terminem przydatności do spożycia: olej, ryż, cukier, konserwy i słodycze.

Zebrane artykuły trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie zostaną posegregowane i przekazane lokalnym organizacjom charytatywnym, które tuż przed świętami dostarczą je do najbardziej potrzebujących Polaków.

Jest to już 15 Świąteczna Zbiórka Żywności. Od 1997 roku w ramach kampanii udało się zebrać 4 809 toż żywności, która trafiła m.in. do osób bezdomnych, matek samotnie wychowujących dzieci, rodzin wielodzietnych, osób starszych, chorych, a także placówek dla dzieci.

W ubiegłym roku zbiórka w sklepach przyniosła ponad 602 tony żywności, a zaangażowanych w nią było blisko 33 000 wolontariuszy!

Świąteczną Zbiórkę Żywności organizują 34 Banki Żywności, w tym 27 współpracujących w ramach Federacji Polskich Banków Żywności.

Źródło: Informacja prasowa FPBŻ