Aktualności | 2011-11-13
W dniach 05-09.11.2011 r. odbył się 60. Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA)

W dniach 05-09.11.2011 r. odbył  się 60. Światowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (IBA)

IBA realizowała w czasie kongresu w Warszawie swoją misję, która dotyczyła:

wymiany doświadczeń i nowych idei w zakresie miksologii i kultury picia;
udzielania publicznego poparcia dla wiedzy i dobrych zwyczajów picia;
dalszej standaryzacji mixed drinków;
zachęcenia do inicjatyw handlowych w prowadzeniu barów na najwyższym poziomie obsługi;
pomocy w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych barmanów przez szkolenia i organizowanie Międzynarodowych Konkursów Cocktaili.

Pierwsze trzy dni Kongresu wypełniono programem integrującym międzynarodowe środowisko barmanów, Zgromadzeniem Generalnym organizacji. Ta część była tylko dla członków IBA. Gości i obserwatorów zapraszano do kameralnych sal konferencyjnych urządzonych na rezydencje firmowe, witryny wystawowe, sale wykładowe i kameralne lokale dla intymnej degustacji nowych smaków.

W czwartym dniu kongresu, mimo sprawnej klimatyzacji, atmosfera w Hiltonie była wyjątkowo gorąca. Były flagi kilkudziesięciu państw nie na masztach czy w stałej ekspozycji ale wśród delegacji i kibiców dopingujących swoich barmanów. Rozpoczynały się Mistrzostwa Świata Cocktaili 2011 w pięciu kategoriach z udziałem 105 najlepszych barmanów świata. Wśród nich Grzegorz Paweł Szumski, laureat 59 Międzynarodowego Kongresu Barmanów w Singapurze, w kategorii Longdrink oraz Paweł Posłuszny przygotowujący cocktail Sprytny.

Władysław Serwatowski