Aktualności | 2011-11-03
Płać mniej za energię - wybierz solary

Płać  mniej za energię - wybierz solary

Umiejętne dobranie poszczególnych parametrów systemu solarnego może znacznie podnieść wydajność jego pracy. Decydując się za zakup i montaż solarów należy wybrać jedno z trzech głównych zastosowań takiego rozwiązania. Po pierwsze, system solarny może być źródłem energii przeznaczonej na sprzedaż (cena ok. 26 gr/kWh). Drugim rozwiązaniem jest produkcja energii na własne potrzeby i odsprzedawanie jedynie nadwyżek. W obu przypadkach należy postarać się o zielony certyfikat lub świadectwo pochodzenia energii z odnawialnego źródła. Jeżeli jednak nie jesteśmy zainteresowani odsprzedawaniem pozyskanej z solarów energii, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z trzeciej możliwości i wytwarzać ją wyłącznie na własny użytek.

Gdy zapadnie decyzja na temat sposobu użytkowania wytwarzanego prądu, należy zastanowić się nad lokalizacją systemu. Tutaj również jest do wyboru kilka opcji. Solary można zamontować na dachu budynku, co jest jedną z popularniejszych form ich rozmieszczania, ale równie dobrym miejscem ich lokalizacji mogą być wiaty, markizy czy zadaszenia. Jedną z największych zalet takich instalacji jest możliwość umiejscowienia ich na większości istniejących już budynków bez konieczności ich specjalnego przebudowywania. System solarny można montować również fasadowo, na gruntach lub mobilnie (na trakerach). Ze względu na duże możliwości maksymalizacji wydajności, szczególnie ten ostatni rodzaj instalacji jest wart uwagi.

-Dwupłaszczyznowe trakery nakierowujące moduł w kierunku Słońca mogą zwiększyć roczną produkcję energii nawet o 40%. Należy jednak pamiętać, że systemy nadążne, które monitorują ruch Słońca po niebie i dopasowują do niego swoje położenie, wymagają dużo częstszych kontroli niż standardowe rozwiązania – powiedział Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.

Wybierając lokalizację nie można zapomnieć o kolejnym aspekcie, mogącym znacznie wpłynąć na wydajność instalowanego systemu solarnego, jakim jest analiza stopnia zacienienia w danym miejscu. Zacienione elementy produkują znacznie mniejszą ilość prądu, a ilość produkowanej w całym obwodzie energii jest równa ilości pochodzącej z ogniwa wytwarzającego najmniej prądu. Firma instalująca system solarny powinna poinformować klienta o spadku wydajności urządzenia wynikającym z zacienienia i zaproponować rozwiązanie tego problemu. Może to być, na przykład, inteligentna konstrukcja przemiennika, skorzystanie ze specjalnej matrycy modułu czy po prostu znalezienie alternatywnego miejsca dla instalacji.

Bardzo istotnym elementem systemu jest falownik obsługujący konwersję energii. Standardowo do wyboru są trzy rodzaje falowników: centralny, szeregowy lub wieloszeregowy. Mimo jednej podstawowej zalety, jaką jest konieczność konserwacji i kontroli tylko jednego urządzenia, falownik centralny może nie okazać się dobrym rozwiązaniem. Do minusów należą gęste okablowanie oraz fakt, że w razie awarii systemu, przestaje pracować cała instalacja.

-Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie falownika szeregowego, który wymaga minimalnego okablowania, daje możliwość rozbudowy systemu, a przede wszystkim minimalizuje straty energii wynikające z niedopasowania parametrów – przekonuje Staniszewski.

Mądrze rozplanowana instalacja systemu solarnego może okazać się najlepszym rozwiązaniem problemu kosztownego ogrzewania. Wybranie optymalnych dla danego terenu rozwiązań, zaowocuje optymalizacją działania instalacji i obniżeniem kosztów ogrzewania. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania alternatywnej metody pozyskiwania energii.