Aktualności | 2011-10-14
Brudne dłonie są źródłem prawie 90 proc. chorób i zakażeń

Brudne dłonie są  źródłem prawie 90 proc. chorób i zakażeń

Światowy Dzień Czystych Rąk, obchodzony na całym świecie 15 pażdziernika, ma na celu uświadomienie, że od właściwej higieny dłoni może zależeć nasze zdrowie. Specjaliści alarmują, że 90 proc. chorób i zakażeń spowodowanych jest niewłaściwą higieną. W miejscu pracy, na ulicy czy w domu – wszędzie jesteśmy narażeni na zarazki przenoszone na dłoniach przez współpracowników, klientów, znajomych. Mogą one powodować choroby układu oddechowego, pokarmowego i skóry. Na dłoniach przenosimy też wirusy grypy.

Niestety, mycie rąk dla wielu z nas jest czynnością wykonywaną w pośpiechu i machinalnie. Mało kto zastanawia się nad tym, czy robi to prawidłowo. Tymczasem, aby dobrze umyć ręce należy czynność tę wykonywać przez ok. 30 sekund. Równie ważne jest dokładne i higieniczne osuszenie rąk. Często zapominamy, że ręce należy myć często, nawet po dotknięciu klamki lub przywitaniu się poprzez uścisk dłoni.

Jednak powszechnie używane mydła w kostkach nie spełniają obowiązujących wymogów higienicznych. Stanowią one idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, również chorobotwórczych. Zainfekowane mydła używane przez kolejne osoby stają się źródłem zakażeń. Dlatego najlepiej jest używać mydła z dozownika i pamiętać, że dzięki właściwemu myciu rąk, możemy aż o 45 proc. zmniejszyć zagrożenie chorobami układu oddechowego.

Warto też zwrócić  uwagę na szkolenia w miejscu pracy oraz zadbanie o wyposażenie biurowych i zakładowych toalet w odpowiednie środki czystości.

Firma CWS-boco Polska od 2008 roku zaangażowana jest w działania na rzecz podnoszenia standardów higieny w Polsce, m.in. właśnie w Dzień Czystych Rąk czy kampanię Toaleta 2012, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na standard i wyposażenie toalet dostępnych publicznie.Poradnik na temat higieny rąk można znaleźć na stronie CWS-boco Polska: http://www.cws-boco.pl/hts/html/pl_PL/449756/index.html