Aktualności | 2011-09-27
Polska potrzebuje mniej ciepła

Polska potrzebuje mniej ciepła

Zapotrzebowanie na ciepło dostarczane z sieci spada co roku o około 3% - wskazuje Narodowa Agencja Poszanowania Energii. "Średnie zużycie ciepła systemowego na mieszkaniu w ciągu ostatnich kilku lat faktycznie zmniejszyło się o kilkanaście procent" - mówi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Od 2002 do 2010 roku taryfy ciepła wzrosły 30% - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza stawki. Podwyżki zapoczątkowały nie tylko bardziej racjonalne korzystanie z grzejników, ale także masowe inwestycje w ocieplanie budynków, wymianę instalacji, okien i dachów, przez które traci się najwięcej ciepła. Eksperci są pewni, że tendencja oszczędzania energii będzie się w Polsce pogłębiała.

Konkurencją dla centralnego ogrzewania, w które zaopatruje się 40% Polaków, są także nowe technologie. Właściciele domów jednorodzinnych wybierają coraz częściej własne kotłownie, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Zdaniem ekspertów - z czasem i rozwojem technologii, popularność tych metod wzrośnie.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze podejmują się coraz częściej nowej działalności, by zaradzić spadającemu popytowi. Ich usługi idą w kierunku dostarczania także ciepłej wody, a w przyszłości - chłodu systemowego czyli klimatyzacji. Zdaniem Jacka Szymczaka ciekawym pomysłem - szczególnie wobec tegorocznego zimnego lata - wydaje się też być pomysł dostarczania ciepła systemowego przez cały rok.

Źródło: PAP/Rzeczpospolita