Aktualności | 2011-08-31
Dom Modelowy w Jankach k. Warszawy

Dom Modelowy w Jankach k. Warszawy

Główne cele akcji to:

stworzenie instrukcji jak krok po kroku powinna wyglądać budowa wymarzonego domu. W tym celu w serwisie prezentowany będzie bogaty edukacyjny materiał video przedstawiający realizację budowy domu oraz video dziennik budowy ukazujący wątpliwości i problemy inwestorów i sposoby ich rozwiązywania. W serwisie gromadzony będzie również bogaty materiał szczegółowo prezentujący technologie zastosowane przy budowie domu;
przedstawienie standardów wytyczających i ułatwiających inwestorom drogę realizacji budowy domu;
tworzenie społeczności osób budujących, w ramach, której inwestorzy będą mieli możliwość odnalezienia firm działających zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami oraz oceny jakości ich działania. Producenci uzyskają natomiast możliwość utrzymania stałego kontaktu z inwestorami, a w konsekwencji zweryfikowania efektywności akcji.

Na potrzeby akcji wybudowano Dom Modelowy w Parku Handlowym w Jankach k. Warszawy. Czas trwania ekspozycji – 10 miesięcy – czyli do kwietnia 2012 r., zaplanowano tak, aby każdy zainteresowany mógł odwiedzić dom. Dzięki temu potencjalni inwestorzy będą mogli obejrzeć efekt finalny, otrzymają także materiały edukacyjne związane z akcją a oraz skorzystają z porad konsultantów.

Dom został wybudowany na podstawie projektu Studia Atrium, a wnętrze zaprojektowała Magdalena Woźniak z Excellent Design – studia aranżacji wnętrz.

Idea, jaka przyświecała podczas wyboru projektu to stworzyć wygodny dom dla czteroosobowej rodziny: małżeństwa z kilkuletnią córeczką i nastoletnim synem. Przestronny dom energooszczędny, funkcjonalny nowoczesny a zarazem ciepły dom rodzinny.

Parter domu składa się z dwóch stref mieszkalnych. Strefa dzienna to począwszy od przeszklonego przedsionka – werandy przez przestrzenny hol łączący się niemal w open space z salonem. Salon jest także w jednej przestrzeni z jadalnią i kuchnią. W tej części domu jest również toaleta wyposażona w prysznic, kotłownia z pralnią i garaż. Natomiast druga strefa to przestrzeń prywatna – trzy sypialnie i łazienka.

W związku z tym, że Dom Modelowy w Jankach to akcja edukacyjna, z góry założono zastosowanie różnorodnych i oryginalnych rozwiązań technologicznych oraz zabiegów designerskich. Głównym dążeniem było wyeksponowanie przestrzeni, dlatego skoncentrowano się na rozsądnym zminimalizowaniu podziałów w domu. W tym celu na całym parterze (poza garażem) zastosowano jeden rodzaj podłogi – praktyczne w użytkowaniu płytki ceramiczne imitujące deski orzecha amerykańskiego.

W całym domu naprzemiennie dominują dwa kolory: szary i waniliowy. Orzech i wanilia ocieplają chłodne szarości ścian, tkanin w oknach, chromowanych dodatków, „betonowej” obudowy kominka i dekoracyjnych tynków z efektem betonu na ścianach. Cała kompozycję części dziennej łączą także sufity podwieszane.

Do wejścia na górę zapraszają swoją nowoczesną konstrukcją z podświetleniami ledowymi, lekkie optyczne schody. Wszystkie funkcje mieszkalne sprawnie udało się wkomponować na parterze domu a poddasze zagospodarowano na cele dydaktyczno-konferencyjne. Połączono całą przestrzeń, wyodrębniając jedno małe pomieszczenie na serwerownie aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej strefy.

Dom Modelowy został wybudowany i zaaranżowany w niespełna cztery miesiące. Sukcesem tak krótkiego terminu było rozpoczęcie budowy z niemal gotowym projektem aranżacji wnętrz – docelowe rozplanowanie, praktycznie bez żadnych przeróbek: elektryki z elementami „Inteligentnego domu”, klimatyzacji/rekuperacji, dostosowując wszystkie detale do wcześniej zaprojektowanych funkcji, mebli, oświetlenia i innych elementów wyposażenia. Niezmiernie ważną rolę, poza projektem wnętrz, odegrała koordynacja wszystkich etapów od budowy po adaptację oraz właściwa logistyka zamówień, kolejność montaży oraz solidni wykonawcy.

Prezentacja Domu Modelowego prowadzona jest na stronie www.dommodelowy.pl oraz na portalach społecznościowych:
www.mybudujemy.pl i
www.facebook.com/dommodelowy.pl.