Aktualności | 2011-08-24
Interfejs mózg-komputer to polski produkt na światową skalę

Interfejs mózg-komputer to polski produkt na światową  skalę

- Urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu powstało, dzięki produktom powszechnie dostępnym na rynku oraz rozwiązaniom Open Source. Darmowe udostępnienie oprogramowania pozwoliło na obniżenie kosztów. Zespół, złożony z fizyków, informatyków i psychologów kierowany przez prof. Piotra Durkę opracował dwa urządzenia.

Pierwsze wykorzystuje działanie fal mózgowych. – Badania w tym zakresie prowadzone są od kilkunastu lat, ale w Polsce pierwszy publiczny pokaz interfejsu odbył się dopiero w czerwcu 2008 roku - zaznaczył Durka. - Dzięki funduszom z Unii Europejskiej i Uniwersytetu Warszawskiego nasz zespół pracuje nad stworzeniem i badaniem kolejnych prototypów – podkreślił. Drugie, prostsze urządzenie autorstwa zespołu z UW pozwala sterować kursorem na ekranie komputera za pomocą ruchów gałki ocznej.

– Konstrukcja tzw. eyetrackerów nie jest naszym wynalazkiem, ale to bardzo ważny projekt ze względów finansowych. Za granicą kompletny system kosztuje od 60 do 120 tys. złotych. Nasz prototyp został stworzony z części o wartości ok. 100-200 złotych - podkreślił profesor Durka. Dodał, że stworzenie urządzenia było możliwe dzięki rozwiązaniom opartym na otwartym oprogramowaniu oraz Open Hardware - idei polegającej na dzieleniu się projektami sprzętowymi. Dzięki temu eyetracker może być w przyszłości łatwo dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: www.mg.gov.pl