Aktualności | 2011-08-09
Orlen liczy na rekordowe przychody ze sprzedaży na koniec roku

Orlen liczy na rekordowe przychody ze sprzedaży na koniec roku

Dla porównania za cały 2010 rok koncern zanotował przychody ze sprzedaży na poziomie 83,5 mld zł. Jego główny konkurent - Grupa Lotos - miał w tym czasie przychody rzędu niecałych 20 mld zł.

Skąd te rekordowe poziomy sprzedaży? Koncern uzasadnia je wysokimi cenami ropy oraz wzrostem wolumenów sprzedaży. Wydaje się, że to jednak wzrost cen przyniósł Orlenowi tak znaczące korzyści, i to pomimo rekordowo niskich marży detalicznych.

Jeśli chodzi o wolumeny to największy wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku spółka zanotowała w segmencie petrochemicznym (o 7 proc.)., co wynikało przede wszystkim z rozpoczęcia sprzedaży kwasu tereftalowego (PTA) oraz wysokiego popytu na nawozy. Wolumeny sprzedaży rafineryjnej oraz detalicznej wzrosły o 3 proc. Te pierwsze wzrosłyby zapewne bardziej, gdyby nie przestój remontowy płockiej rafinerii zrealizowany w pierwszym półroczu.

Czy uda się spółce zrealizować oczekiwania wyrażone przez wiceprezesa Jędrzejczyka? Wiele zależeć będzie od czynników makroekonomicznych. Zdaniem prezesa Orlenu Jacka Krawca, ropa nie powinna już w tym roku podrożeć, co jednak paradoksalnie może spółce wyjść na dobre. – Z naszego punktu widzenia droga ropa oznacza bowiem wzrosty cen i mniejsze zainteresowanie naszymi produktami, co z kolei wymusza zmniejszanie marży – wyjaśnia prezes PKN-u.

wnp.pl (Marcin Szczepański)