Aktualności | 2011-07-29
Sukces I edycji programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku"

Sukces I edycji programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku"

Program osiągnął wspaniałe efekty, wobec czego nastąpi jego kontynuacja w roku szkolnym 2011/2012. Program zostanie zrealizowany dzięki sfinansowaniu z budżetu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz wszystkich członków Stowarzyszenia KUPS, którzy podjęli się partycypować w kosztach niekwalifikowanych.

Idea programu

Ideą programu dla szkół „5 porcji warzyw, owoców lub soku” była kontynuacja promocji zdrowej, zbilansowanej diety oraz pokazanie dzieciom, że warzywa, owoce i soki są modne, a ich spożywanie może być zabawą. Program był odpowiedzią na ciągle pojawiające się problemy związane z nieodpowiednią dietą Polaków i zbyt niskim poziomem edukacji w tym zakresie, szczególnie dzieci. Problem ten szczególnie dotyczy dzieci, dlatego właśnie tak istotna jest ich edukacja oraz wpajanie zdrowych nawyków od jak najwcześniejszych lat.

5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie to nie tylko dawka witamin, błonnika i składników mineralnych niezbędna naszym pociechom, ale także sposób, by uchronić dzieci przed coraz częstszym problemem otyłości. Dlatego warto dążyć do tego, aby 5 porcji warzyw, owoców lub soku znalazło dogodne miejsce w rytmie ich dnia i pomagało im się rozwijać, by mogły realizować swoje marzenia, a przede wszystkim cieszyć się dzieciństwem.

Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” nie promował żadnych marek i miał charakter programu społecznego. Jego jedynym zadaniem była promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci.

Działania

Nauczyciele i uczniowie biorący udział w programie otrzymali materiały edukacyjne, na podstawie których, w ciągu roku szkolnego prowadzili lekcje dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Materiały edukacyjne trafiły także do ponad pół miliona rodziców. Wedle naszej wiedzy, program ten był więc jednym z największych i najskuteczniejszych programów tego typu realizowanych w Polsce.

Stworzona na potrzeby programu strona www rejestrowała około 250 odwiedzin dziennie, a średni czas na niej spędzany przekraczał 7 minut, co pozwala stwierdzić, że internauci byli nią żywo zainteresowani. Strona www programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” uzyskała również Certyfikat Bezpiecznej Strony „Best” za promowanie treści bezpiecznych i przyjaznych dzieciom.