Aktualności | 2011-06-17
Kraków jednym z trzech najbardziej zapylonych miejsc UE

Kraków  jednym z trzech najbardziej zapylonych miejsc UE

Z wyników badań opublikowanych w "Environmental Science & Technology" wynika, że powietrze w Krakowie należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w UE. Równie zapylone są tylko kraje Beneluksu i północne Włochy.

Pomiary były wykonywane 15 razy, w różnych miejscach. Badano jak zanieczyszczenie powietrza zmienia się wraz z pogodą. Najgorzej było podczas mroźnych i pogodnych dni, kiedy nad miastem utrzymywało się ciężkie, nieoczyszczane przez wiatr powietrze. Zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz nich występowało podobne stężenie smogu.

Najgorsze wyniki naukowcy odnotowali 17 stycznia. Rekordowy poziom cząstek stałych wynosił aż 400 mikrogramów na metr sześc. To jest ośmiokrotnie więcej niż limit zalecany przez Unię Europejską.

Jako miejscowość porównawczą wybrano Zakopane, w którym nie ma przemysłu, a ruch samochodowy jest mniejszy. Wykonywane tam przez naukowców odczyty były trochę lepsze.

Cząstki stałe, które stanowią główne zanieczyszczenie, to przede wszystkim drobinki sadzy, która jest produktem ubocznym spalania węgla. Przez kominy ulatują one w powietrze, krążą nad głowami, a w końcu spadają na ziemię..

Według obliczeń naukowców, podczas wykonywanych pomiarów, to domowe piece odpowiadały za ponad połowę unoszących się w powietrzu nad Krakowem cząstek stałych i ponad 90% benzo[a]pirenu.

Kraków i Zakopane położone są w zagłębieniach terenu i dość często zdarza się, że powietrze długo w nich zalega.

Źródło: Gazeta Wyborcza