Aktualności | 2011-06-16
Tiry na Tory

Tiry na Tory

Seminarium odbędzie się na trzy dni przed wprowadzeniem systemu poboru opłat drogowych Viatoll.

Zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań opinii na temat poparcia hasła "Tiry na tory" i preferowanego przez Polaków podziału środków transportu między koleje i drogi oraz szacunków, na ile istotne będą obietnice wprowadzenia tego hasła w życie w najbliższych wyborach.

W konferencji weźmie udział Toni Aschwanden z Alpen Initiative - organizacji, która doprowadziła do wpisania do szwajcarskiej konstytucji w wyniku referendum zasady, że transport przez Alpy będzie odbywał się koleją.

Dr inż. Maciej Zając z Politechniki Wrocławskiej omówił również obecny stan infrastruktury w Polsce. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Parlamentu, a także przewoźników drogowych i kolejowych wezmą udział w dyskusji, czy wprowadzenie systemu opłat Viatoll poprawi pozycję transportu kolejowego i co jeszcze trzeba zrobić, żeby kolej była bardziej konkurencyjna względem ciężarówek i kto miałby za to zapłacić. Kampania społeczna "Tiry na tory" ma na celu zbudowanie poparcia na uczynienia z hasła "Tiry na tory" zasady i celu polskiej polityki transportowej. Tranzyt towarów przez Polskę powinien odbywać się przy użyciu kolei (tzw. transport kombinowany). Przez ostatni rok petycję do premiera w tej sprawie podpisało ponad 55 tysięcy osób.