Aktualności | 2011-05-31
Laboratorium DuPont Thermo-Man w Polsce

Laboratorium DuPont Thermo-Man w Polsce

Thermo-Man® firmy DuPont to manekin o rozmiarach człowieka wyposażony w 122 czujniki pomiaru temperatury rozmieszczone równomiernie na jego powierzchni. Manekin ubrany w testowaną odzież jest poddawany działaniu płomieni. Temperatura podczas testu dochodzi do 1000°C. Thermo-Man® pozwala na precyzyjne badanie właściwości ochronnych odzieży.

DuPont™ Thermo-Man® bada wzrost temperatury na powierzchni manekina, a program komputerowy oblicza:

• przewidywany stopień oparzeń 2 i 3-go stopnia w podobnych warunkach
• miejsca oparzeń
• zwiększanie się oparzeń w czasie oraz szanse na przeżycie wypadku w zależności od wieku.

System testowania Thermo-Man® został opracowany pod koniec lat 70. ubiegłego wieku we współpracy z siłami powietrznymi Stanów Zjednoczonych. Początkowo celem była pomoc w opracowywaniu odzieży ochronnej noszonej przez pilotów, która miała zabezpieczać przed paliwem płonącym w kokpicie. Dziś Thermo-Man® jest jedynym mobilnym laboratorium testowym do oceny właściwości ochronnych odzieży dla strażaków, pracowników przemysłowych, wojska i funkcjonariuszy policji w warunkach przypominających prawdziwy wybuch ognia, w których temperatury mogą osiągać temperaturę roztopionej lawy.

Od pierwszego europejskiego badania w Szwajcarii, które przeprowadzono w roku 1989, Thermo-Man® uczestniczył w ponad 8 tys. testów i przebył trasę równą obwodowi Ziemi.

Thermo-Man® wyznacza standardy dla wszystkich rodzajów odzieży chroniącej przed ogniem. Laboratorium bada odzież pod kątem europejskiego standardu ISO 13506 oraz amerykańskich standardów ASTM F1930. Obecnie firma DuPont pracuje nad aktualizacją obu tych norm, którym będą podlegały wszystkie testy na manekinach.