Aktualności | 2011-05-26
Ceramika Paradyż uruchomiła nowy Zakład Produkcyjny Wielka Wola 2

Ceramika Paradyż  uruchomiła nowy Zakład Produkcyjny Wielka Wola 2

1993 rok – otwarcie zakładu Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli

Pierwsze piece ceramiczne Grupy Paradyż zostały zainstalowane w Opocznie w 1991 roku. Tam też z linii produkcyjnej zjechały pierwsze płytki. Początkowo dzienna produkcja wynosiła zaledwie 100 m2. Przemyślana strategia rozwoju oraz nieustanne inwestowanie wypracowanych zysków złożyły się na dynamiczny rozwój firmy. W odpowiedzi na ciągle rosnący i niezaspokojony popyt w 1993 roku w Wielkiej Woli koło Paradyża powstał drugi zakład produkcyjny. Początkowo były w nim produkowane płytki podłogowe dwukrotnie wypalane, a następnie płytki podłogowe i ścienne jednokrotnie wypalane. Od roku 2005 rozpoczęta została produkcja płytek i dekoracji klinkierowych oraz płytek ściennych i podłogowych. W 2010 roku Grupa Paradyż rozpoczęła realizację 4-letniego planu inwestycyjnego. Pierwsze działania rozpoczęły się właśnie w Wielkiej Woli.

2011 – rok – otwarcie Zakładu Produkcyjnego Wielka Wola 2

Dzięki zmianom wprowadzonym podczas I etapu modernizacji zakładu produkcyjnego Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli, konsumenci w Polsce i zagranicą otrzymają produkty najwyższej jakości, konkurencyjne w stosunku do oferty zachodnich producentów. Płytki ceramiczne z portfolio marki Paradyż stanowią obecnie alternatywę dla oferty zachodnich producentów, zwłaszcza z Hiszpanii oraz Włoch.

Inwestycje związane z pierwszym etapem modernizacji pochłonęły 136 milionów złotych. Do 2013 roku zakończą się kolejne 3 etapy. Łączny koszt inwestycji wyniesie 185 milionów złotych. Zmiany pozwolą na usprawnienie pracy, podniesienie innowacyjności oraz konkurencyjności firmy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń, możliwa będzie produkcja najwyższej jakości wysoko przetworzonych gresów szkliwionych w dużych formatach. Ponadto w zakładzie stosowana będzie technologia barwienia masy superbiałej na sucho i mokro, umożliwiająca barwienie płytek ceramicznych na mokro (duże ilość masy) oraz na sucho (krótkie serie do kilkudziesięciu ton), dzięki czemu w niezwykle elastyczny sposób będzie można zarządzać planowaniem produkcji w odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie pionu sprzedaży.

Wielka Wola 2 to również jedne z największych w tej części Europy prasy hydrauliczne umożliwiające wykorzystanie dużych nacisków i formowanie płytek o wielkości 120 x 60 cm oraz linia do produkcji płytek z segmentu Premium marki My Way Paradyż Group. Jest to jedyna tego typu linia w Europie Środkowo–Wschodniej. Specjalna konstrukcja maszyn i urządzeń pozwoli na nanoszenie wypukłego nadruku, nawiązującego do stylistyki drewnianych słoi - zarówno w wyglądzie, jak i w fakturze płytki.

Kolejną technologią zastosowaną w modernizowanym zakładzie produkcyjnym jest rozwiązanie typu Bypass, umożliwiające szybkie zmiany wzornictwa i tym samym produkowanego asortymentu.

Linie produkcyjne w zakładzie Wielka Wola 2 pozwalają na uzyskanie nowej jakości, dzięki połączeniu linii polerskich z liniami sortowniczymi. Rozwiązanie umożliwia podział na 3 kategorie produktów obrabianych mechanicznie i poddanych klasyfikacji wizualnej pod względem geometrii, cechowaniu, pakowaniu i przygotowaniu do dystrybucji. W uroczystości otwarcia obok kierownictwa spółki, licznie zaproszonych gości, uczestniczyli uczestniczyli m.in. Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Joanna Strzelec – Łobodzińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, posłowie oraz władze samorządowe Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego.