Aktualności | 2011-05-25
Rolnictwo w Europie jest zagrożone

Rolnictwo w Europie jest zagrożone

Północ Europy bez deszczu. W Wielkiej Brytanii kwiecień był najsuchszym miesiącem od 1910 roku. Średnia temperatura podskoczyła o 3,7 st. C, a opady nie stanowiły nawet 10 % przeciętnych o tej porze roku. Nie lepsza sytuacja jest w Holandii. Tam z powodu suszy nie funkcjonują kanały nawadniające, które chronią uprawy przed zasoleniem, wywołanym podnoszącym się poziomem Morza Północnego.Suche koryta pozwalają soli na coraz większą ingerencję w glebę i uprawy, powodując ich degradację. Jeśli w najbliższych dniach nie spadną obfite deszcze, istnienie nadbrzeżnego rolnictwa Holandii stanie pod znakiem zapytania.

Susza może też dotknąć Polskę. Europejskie raporty ostrzegają przed suszą także rolników z Niemiec i Polski. W naszym kraju co prawda nie zanotowano rekordowych temperatur i uprawom prędzej groziły przymrozki, ale także obserwuje się u nas ten problem.

Również Stany Zjednoczone i Chiny borykają się z suszą. A to oznacza, że może zabraknąć zboża, co w konsekwencji spowoduje wzrost cen pieczywa.
(Źródło: AgroNews, TVN24)

Redakcja „Przeglądu Zbożowo-Młynarskiego”