Aktualności | 2011-05-16
Zielone światło dla sprzedaży wina z własnych nasadzeń przez polskich rolników

Zielone światło dla sprzedaży wina z własnych nasadzeń  przez polskich rolników

Poprawki wprowadzone przez Senat, a potem przyjęte przez Sejm, dotyczyły ułatwień dla rolników, którzy chcieliby produkować wino z winogron. Teraz będą mogli podobnie jak producenci win owocowych i miodów pitnych wytwarzać 100 hektolitrów trunku (10 tys. litrów) i sprzedawać je bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. Takie rozwiązania wobec wszystkich wytwórców różnych win przewidują nowe przepisy.

Ustawa o wyrobie i rozlewie win jest korzystna dla producentów tego trunku, przyczyni się do rozwoju winiarstwa w naszym kraju. Nowe przepisy pozwolą na sprzedaż wina własnej produkcji, np. w gospodarstwach agroturystycznych, co da dodatkowy dochód rolnikom. Ale też domowe wino gronowe będzie można kupować bezpośrednio u producenta - prosto z beczki. Możliwe będzie także jego butelkowanie i sprzedaż w lokalnych sklepach czy restauracjach.

Ustawa uchyla obowiązujące prawo z 2004 r., ma wejść w życie po 14 dniach od daty publikacji.

Na szersze informacje o problemach polskiego winiarstwa gronowego i szczegóły uchwalenia nowej ustawy winiarskiej zapraszamy na lektury wywiadu z Janem Kulą z Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego – Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny nr 5/11

Źródło: PAP