Aktualności | 2011-05-11
Utrzymują się wysokie ceny zbóż

Utrzymują się wysokie ceny zbóż

Droga jest także pszenica paszowa- za tonę trzeba zapłacić 970-1030 zł; powyżej 1000 zł kosztuje także tona kukurydzy, a jęczmienia - 790-850 zł. Ceny żyta paszowego wahają się od 820 do 850 zł/t.

Na polskim rynku mało jest sprzedających, dlatego coraz więcej pojawia się ziarna z importu. W portach trwają wyładunki niewielkich, kilkutysięcznych partii duńskiej pszenicy paszowej, zapowiedziane są kolejne dostawy z zagranicy.

Marta Juszczyk z Warszawskiej Giełdy Towarowej zwróciła uwagę, że na początku maja notowania pszenicy na giełdach amerykańskich spadły z najniższych od końca marca br. poziomów, mimo obaw o kondycję zasiewów w Stanach Zjednoczonych. W piątek na giełdzie w Chicago cena pszenicy z dostawą w maju br. obniżyła się o 5,8 proc. w stosunku do ceny sprzed tygodnia i wyniosła ok. 266 USD za tonę. Z dostawą w lipcu zboże to potaniało o 5,2 proc. do ok. 279 dolarów za tonę.

Spadła także cena pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF. W ubiegły piątek zboże to kosztowało 240 euro za tonę z dostawą w tym miesiącu, czyli o 1,8 %. mniej niż tydzień wcześniej. Za ziarno z dostawą w sierpniu trzeba było zapłacić 208,5 euro/t (spadek o ponad 2 %).

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy założeniu normalnych warunków pogodowych w 2011 r. można spodziewać się 3,5 % wzrostu światowej produkcji pszenicy. To oznacza większą podaż zbóż. Ale końcowy rezultat i tak zależny jest od warunków pogodowych, bywa że ekstremalnych.

Ekspertów najbardziej niepokoi sytuacja na rynku kukurydzy. Zbiory tej rośliny mogą być niższe z powodu złych warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.