Aktualności | 2011-05-04
Dzień pamięci ofiar wypadków

Dzień  pamięci ofiar wypadków

W tym roku główne uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, z udziałem władz NSZZ „Solidarność”, odbyły się we Wrocławiu, ale okolicznościowe seminaria zorganizowano też m.in. w Łodzi, Bielsku-Białej, Kielcach i Gdańsku. Ich wspólny mianownik to wpływ związków zawodowych i społecznego nadzoru na bezpieczeństwo pracy. – Społeczny inspektor pracy jest często dobrym duchem w zakładzie. Wspólnie ze związkami zawodowymi zapobiega wielu wypadkom w pracy – mówi Iwona Pawlaczyk, ekspert NSZZ „Solidarność” ds. ochrony człowieka w środowisku pracy.

Zwyczaj upamiętniania ofiar wypadków przy pracy narodził się w Kanadzie, gdzie na początku zeszłego wieku doszło do tragicznej katastrofy w kopalni, w której zginęło wielu górników. Między innymi te ofiary uczcił w 1986 r. Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych, który przyjął datę 28 kwietnia jako Dzień Pamięci Pracowników. Rok później pomysł podchwycili amerykańscy związkowcy. W 1991 roku „Solidarność" wyszła z inicjatywą, aby 28 kwietnia był obchodzony również w Polsce. Obecnie Dzień Pamięci jest już obchodzony w ponad 70 krajach. Symbolem tego święta stała się zapalona świeczka – znak pamięci o zmarłych pracownikach.

Z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2010 r. w wypadkach przy pracy w Polsce śmierć poniosło 444 osób. To więcej niż w roku 2009, kiedy to liczba ofiar wyniosła 401 osób. Niechlubny wzrost widać również w ogólnej liczbie wypadków przy pracy, która w ubiegłym roku przekroczyła w Polsce 94 tys. (rok temu ok. 86 tys.). Z powodu wypadków pracownicy opuścili w 2010 roku 3 mln 429 tys. 527 dni pracy (w roku w 2009 – 3 mln 111 tys. 170 dni pracy).

Dramatycznie wyglądają też światowe statystyki. Według organizacji zajmujących się bezpieczeństwem pracy każdego roku na świecie wydarza się kilkaset tysięcy wypadków śmiertelnych przy pracy. Około 2 mln osób zapada na choroby zawodowe. Codziennie (!) blisko milion pracowników na świecie ulega wypadkom przy pracy.