Aktualności | 2011-04-02
Szwedzi zbudują jądrowy śmietnik

Szwedzi zbudują jądrowy śmietnik

– Po 30 latach badań znaleźliśmy rozwiązanie problemu bezpiecznego składowania odpadów jądrowych. Jeśli specjalne ośrodki zostaną zbudowane według naszych planów, gwarantujemy pełne bezpieczeństwo – powiedział rzecznik firmy Carl Sommerholt. Odmówił ujawnienia jakiegokolwiek szczegółu dotyczącego opracowanej technologii.

Wiadomo jedynie, że SKB zamierza zbudować dwa podziemne ośrodki składowania odpadów jądrowych z 10 szwedzkich reaktorów. Jeden, w którym resztki paliwa będą mogły być składowane przez 100 tys. lat, ma powstać koło Forsmark w centrum kraju na głębokości 500 metrów. – Mamy nadzieję, że nasza prośba zostanie przez władze pozytywnie rozpatrzona i zaczniemy realizację projektu już w 2015 roku – powiedział Sommerholt.

Plany SKB www.skb.se natychmiast skrytykowało szwedzkie Greenpeace. Przypuściło atak na technologię, o której na razie nic nie wiadomo. – Mnóstwo naukowców zwraca uwagę na to, że ta metoda nie gwarantuje pełnej szczelności przez tak długi czas – mówiła Martina Krueger.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna