Aktualności | 2011-03-14
Tkanina artystów łódzkich

Tkanina artystów łódzkich

Dzieje Związku w Łodzi sięgają lat 30. XX wieku. Pierwszym jego Prezesem był Stefan Wegner, który przy współpracy z Władysławem Strzemińskim i innymi artystami łódzkimi stworzył jeszcze w przedwojennej Łodzi Muzeum Sztuki, a po II wojnie światowej – Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, przemianowaną w 1996 roku na Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.

Wystawa jubileuszowa Związku Polskich Artystów Plastyków jest organizowana w kilku miastach, w których zostaną wyeksponowane poszczególne dziedziny sztuk plastycznych. Zadecydowano, że w Łodzi odbędzie się wystawa tkaniny unikatowej, z uwagi na jej bogate tradycje w tym regionie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zostało zaproszone do współpracy przy organizacji tej wystawy, na której zostanie zaprezentowanych około 50 tkanin, pochodzących z kolekcji muzeum i będących własnością twórców. Tkaniny te wykonane są różnymi technikami, z surowców tkackich i nie-tkackie, takich jak: elementy metalowe, szkło, papier, skóra czy tworzywa sztuczne. Można na niej zobaczyć różne formy sztuki tkackiej – od tradycyjnej tkaniny przyściennej przez tkaninę fakturową i przestrzenną aż po instalacje.

Wystawa potrwa do 3 maja br.