Aktualności | 2011-03-10
Sime Darby Plantation: inwestycja w fabrykę oleju roślinnego w Europie

Sime Darby Plantation: inwestycja w fabrykę oleju roślinnego w Europie

Jak mówi prezes i dyrektor generalny grupy Sime Darby Bhd, Dato’ Mohd Bakke Salleh, potencjalna inwestycja w fabrykę w Port-la-Nouvelle stanowi część planu firmy Sime Darby Plantation, aby uzyskać strategiczną pozycję w przemyśle oleju palmowego.

Prowadząca działalność w zakresie plantacji i agrobiznesu firma Sime Darby Plantation to spółka zależna grupy Sime Darby Bhd, największego na świecie producenta oleju palmowego. Ponad jedną trzecią produkcji Sime Darby Plantation stanowi certyfikowany ekologiczny olej palmowy (CSPO) zgodny z wytycznymi ustalonymi przez Okrągły Stół ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (RSPO). Firma chce, aby cała produkcja odbywająca się na terenie Malezji i Indonezji uzyskała certyfikat RSPO do końca 2011 r.

Grupa dysponuje obecnie rafinerią oleju w Zwijndrecht w Holandii, należącą do europejskiej spółki zależnej Sime Darby Unimills BV. Zakład uzyskuje olej CSPO z plantacji grupy w malezyjskim Sabah oraz z innych surowców pochodzących ze źródeł zewnętrznych.

Choć nadal oceniamy inne potencjalne lokalizacje w Europie, jak również w innych częściach świata, to położenie Port-la-Nouvelle ma dodatkową zaletę w postaci lokalnych dostaw surowca, jak również bliskości plantacji firmy Sime Darby Plantation w Liberii - mówi Mohd Bakke.

Potencjalna fabryka może być uruchomiona do końca 2013 r., pod warunkiem, że wynik studiów wykonalności oraz analiz due dilligence okaże się korzystny, a zarząd Sime Darby wyrazi zgodę na jej realizację.

Źródło: Informacja prasowa