Aktualności | 2011-03-09
Orlen i Tauron rządzą na rynku handlu prawami do emisji CO2

Orlen i Tauron rządzą na rynku handlu prawami do emisji CO2

Tylko Orlen i Tauron w 2010 roku sprzedały i kupiły EUA za niemal 290 mln €.

Energetyczny koncern w tym czasie obrócił ponad 10 mln uprawnień EUA (każda jednostka EUA odpowiada jednej tonie CO2). Oznacza to, że wartość tych transakcji przekroczyła 144 mln euro. Spółka handlowała za pośrednictwem międzynarodowych giełd energii i na podstawie umów dwustronnych.

PKN Orlen w ubiegłym roku zawierał transakcje na uprawnieniach do emisji CO2, polegające na odkupie zawartych w 2009 roku kontraktów terminowych na EUA. Transakcje dotyczyły około 6,5 mln EUA o łącznej wartości 90 mln euro. Orlen i Tauron w sumie wygenerowały obrót EUA odpowiadający 2/3 wartości całego polskiego handlu prawami emisyjnymi. Kto odpowiada za pozostałe obroty? Według Pawła Jankowskiego, analityka Grupy Consus, która specjalizuje się w Europejskim Systemie Handlu Emisjami, dużymi graczami na tym rynku są spółki, które wchodzą w skład indeksu WIG20 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Nieoficjalnie mówi się, że do krajowej czołówki pod tym względem należą PGE i Lotos.

Prawami EUA handluje poza tym Ciech (swoje limity emisyjne odsprzedają spółki zależne: Soda Polska, Vitrosilicon i Alwernia). Do handlu przymierzają się Azoty Tarnów, które mają nadwyżkę limitów, i KGHM. Azoty szykują się do pierwszych transakcji jeszcze w tym roku, KGHM – w połowie 2012 r.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna