Aktualności | 2011-03-04
Już ponad 2,3 tys. Polaków złożyło wniosek o kolektory słoneczne

Już  ponad 2,3 tys. Polaków złożyło wniosek o  kolektory słoneczne

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację systemów grzewczych wykorzystujących darmową energię słoneczną. Jedną z głównych przyczyn wzrostu popularności ekologicznego ogrzewania są proponowane przez NFOŚiGW wysokie dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Dzięki programowi osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe, które zechcą kupić i zainstalować ekologiczny system solarny, otrzymają preferencyjny kredyt na zakup i montaż kolektorów na zasadzie 45% refundacji poniesionych na ten cel kosztów. Maksymalna kwota dopłaty wynosi 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora.

Od lipca 2009 roku, fundusz współpracuje z sześcioma bankami w Polsce, które są upoważnione do udzielania preferencyjnych kredytów. Są to: Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA, Krakowski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Banki Regionalny SA i Warszawski Bank Spółdzielczy.

Osoby zainteresowane zakupem i dofinansowaniem do kolektorów muszą zgłosić się do jednego z powyższych banków gdzie można złożyć wniosek o udzielenie kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz drugi wniosek o dopłatę z NFOŚiGW na spłatę 45% kapitału kredytu. - Fundusz przyjął od banków współpracujących z nami blisko 2,3 tysiąca wniosków na dopłaty do kolektorów słonecznych. Oznacza to, że w rzeczywistości we wszystkich bankach w Polsce wniosków na kolektory jest znacznie więcej - mówi Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Ogrzewanie wykorzystujące układy solarne jest doskonałą alternatywą dla osób chcących oszczędzić na rachunkach za energię a jednocześnie pozwala nam zadbać o środowisko naturalne. - Kolektory to najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie wody użytkowej, można nimi także dogrzewać pomieszczenia - potwierdza Agnieszka Golik, z firmy Makroterm od 10 lat zajmującej się dostarczaniem i instalacją systemów grzewczych. - Układ 4,56 m2 kolektorów może pokryć ok 60% rocznego zapotrzebowania 3-5 osobowej rodziny na ciepłą wodę użytkową. Wykorzystanie kolektorów ma również istotny wpływ na wydajność układu grzewczego, a w sezonie jesienno-zimowym można wykorzystać je do wstępnego podgrzewu wody. Najważniejszą jednak zaletą odnawialnej energii jest fakt, że możemy uniezależnić się od stale rosnących cen innych źródeł energii jak np. olej czy gaz ziemny - dodaje.

Według kalkulatora opłacalności kosztów ogrzewania, dla 5 osobowej rodziny mieszkającej w domku jednorodzinnym o metrażu 150 m2, kolektor słoneczny zapewnia w skali roku oszczędności o wysokości ok. 3000 zł. Koszt zakupu oraz instalacji kolektorów słonecznych dla 5 osób wynosi ok. 10-12 tysięcy zł. Jeśli zdecydujemy się na preferencyjny kredyt, NFOŚiGW zrefunduje nam 45% poniesionych kosztów, więc łączna kwota kupna i instalacji wyjdzie ok. 6-7 tysięcy zł, a inwestycja zwróci się już po 2 latach. Ministerstwo Gospodarki, szacuje, że w 2020 roku łączna powierzchnia kolektorów słonecznych w Polsce może wynieść ok. 15 mln m2, w rezultacie zredukuje emisję CO2 aż o 2 100 000 ton! Dzięki eko–ogrzewaniu każdy z nas może przyczynić się do tego sukcesu.