Aktualności | 2011-02-20
Orlen: energetyka i wydobycie

Orlen: energetyka i wydobycie

Jacek Krawiec, prezes Orlenu– Prowadzimy też analizy nad wydzieleniem z Anwilu linii PCV i nawozów sztucznych i ich osobnej sprzedaży. Spółka zastanawia się też nad możliwością przeprowadzenia kolejnej transakcji sprzedaży puli zapasów obowiązkowych ropy. Dodatkowy zastrzyk gotówki może przynieść też pozbycie się Możejek.

PKN zakłada, że rok 2011 będzie intensywny pod względem rozwijania upstreamu: planowane są prace i odwierty poszukiwawcze na wszystkich koncesjach posiadanych przez spółkę. Na przełomie 2011 i 2012 r. wykonany będzie pierwszy odwiert na szelfie łotewskim (wspólnie z Kuwait Energy Company), w drugiej połowie roku planowane są z kolei trzy odwierty na koncesji Sieraków (z PGNiG) i w rejonie lubelskim. Będą również prowadzone prace sejsmiczne, zostaną także wytypowane lokalizacje odwiertów gazu łupkowego. Według spółki pierwszy z nich powinien być wykonany pod koniec tego roku.

Z kolei w III kwartale 2011 r. Orlen ostatecznie zdecyduje, czy zainwestuje w budowę elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Budowa elektrowni o mocy 400–500 MW ma ruszyć w 2012 r. Inwestycja warta 1,5 mld zł ma być gotowa w roku 2014. Przymierza się też budowy drugiego bloku, o mocy do 500 MW, który mógłby powstać w Płocku.

Wyniki PKN za 2010 pokazują, że spółka osiągnęła najlepszy od pięciu lat roczny zysk operacyjny (ponad 3,1 mld zł) oraz netto (2,5 mld zł), a także uzyskała największe w historii łączne wolumeny sprzedaży (ponad 34 mln ton).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna