Aktualności | 2011-02-17
Czy węgiel może być zielony?

Czy węgiel może być zielony?

-Dzięki subsydiom powstają źródła solarne w miejscach, gdzie słońce świeci 15 dni w roku. - Sensu ekonomicznego to nie ma. Konkurencyjność gospodarki poszczególnych krajów przekłada się na konkurencyjność UE. Fundujemy sobie zagrożenie dla konkurencyjności na rynku globalnym – dowodził Marzec.

- Konwencjonalna i tania energia (np. z elektrowni węglowych) jest jednak ciągle niezbędna do utrzymania konkurencyjności na międzynarodowym rynku energii - mówił Matthias Jochem z europejskiej filii japońskiego giganta Hitachi.

Czy szansą dla Polski mogą być technologie czystego węgla, zwłaszcza wychwytywanie CO2 i składowanie go pod ziemią (tzw. CCS)? Prezes państwowej Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga tłumaczył, że potrzebne jest dużo solidniejsze wsparcie niż dotychczasowe współfinansowanie pilotażowych instalacji z unijnego budżetu. - Trudno sobie wyobrazić inwestycje w czysty węgiel, jeśli one będą po uruchomieniu najdroższe na świecie. Jeśli jest wsparcie dla wiatru czy wody, to dlaczego nie dla czystego węgla?- pytał. I przekonywał. - Węgiel też może być zielony, choć to trudne do uwierzenia.

Odnawialne źródła energii, jak wiatr czy woda są w UE subsydiowane, ale dotacje do energetyki opartej na paliwach kopalnych nie budzą w UE entuzjazmu, choć np. Brytyjczycy rozważają pośrednie wsparcie dla nowych elektrowni jądrowych, tak aby mogły konkurować z wybudowanymi wcześniej blokami gazowymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza