Aktualności | 2011-02-16
Auta oszczędnie oświetlone

Auta oszczędnie oświetlone

– Światła do jazdy dziennej stanowić będą istotny wkład w osiągnięcie naszego celu, jakim jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych. Jest to również dobra wiadomość z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ w porównaniu ze zwykłymi światłami, niższy poziom zużycia energii zaowocuje spadkiem emisji dwutlenku węgla – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa.

W 2009 r. na europejskich drogach zginęło ponad 35 tys. osób, przy czym na każdą ofiarę śmiertelną przypadają cztery osoby ranne, których obrażenia skutkują trwałym kalectwem, dziesięć osób poważnie rannych i 40, które odniosły mniej groźne obrażenia. Powyższe liczby maleją dzięki temu, że podjęto szereg stosownych działań, m.in. pojazdy wyposaża się w lepsze technologie, poprawiane jest bezpieczeństwo infrastruktury drogowej oraz stawia większy nacisk na proces szkolenia kierowców.

Według najnowszych badań nad DRL, użytkownicy dróg, w tym piesi, rowerzyści i motocykliści mogą wcześniej i wyraźniej dostrzec pojazd wyposażony w światła do jazdy dziennej niż taki, który posiada tylko światła mijania. W pojazdach wyposażonych w DRL światła włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika. W ciemności kierowca musi włączyć ręcznie światła mijania, co skutkuje automatycznym wyłączeniem DRL.