Aktualności | 2011-02-09
Światowy Dzień Pizzy

Światowy Dzień Pizzy

Przypuszcza się, że już starożytni Grecy jedli cienkie, pieczone ciasto chlebowe, nazywane plankuntos. Podawano je z różnymi dodatkami: oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Także starożytni Egipcjanie świętowali urodziny faraona piekąc chlebowe placki z ziołami. Dokumenty Rzymian z około 500 roku p.n.e. donoszą o okrągłym przyprawionym ziołami, krótko pieczonym chlebie, prawdopodobnie przejętym od Greków i Etrusków. Słowo „pizza” po raz pierwszy zostało odnotowane w materiałach źródłowych około 997 roku we Włoszech. Prawdopodobnie pochodzi ono od łacińskiego słowa picea – „placek z wody i mąki”, którym Rzymianie określali bochen chleba w piecu. Rzymscy i greccy chłopi jadali pizzę już kilka wieków wcześniej, zanim stała się ona popularna wśród arystokracji.

Pizza była szeroko rozpowszechniona w Neapolu. Po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu do pizzy zaczęto stosować sos pomidorowy. Dziś pomidory są jednym z podstawowych składników pizzy, chociaż początkowo po sprowadzeniu ich przez hiszpańskich konkwistadorów z Meksyku i Peru do Włoch w XVI wieku, uznawano je za trujące.

Niektórzy podają, że pomidory i ser wzbogaciły receptury pizzy dopiero w 1889 roku, gdy właściciel Pizzeria di Pietro e Basta Cosi, Rafaele Esposito upiekł na cześć odwiedzającej Neapol włoskiej pary królewskiej, Małgorzaty Sabaudzkiej (Margherity) i króla Umberto I (Umberto di Savoia) pizzę, której podstawowymi składnikami były: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel) i pasta z bazylii (zieleń), reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją na cześć królowej Margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji pizzy na całym świecie.

W Polsce pizza prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiła się na dworze królowej Bony. Jak podają różne źródła w XVI w. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami, który wzbudził uznanie przypadając młodej parze do gustu.

Rekordowa pizza została upieczona w Krakowie, w niedzielę 29 sierpnia 2010 r. podczas imprezy Pizza w skali Makro zorganizowanej przez MAKRO Cash & Carry i restaurację Magillo. Grupa dwustu kucharzy pobiła rekord w pieczeniu najdłuższej pizzy świata. Pizza osiągnęła długość 1 kilometra, 10 metrów i 28 centymetrów. Tym samym została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.