Aktualności | 2011-02-08
Ceny zbóż - 7 luty 2011 r.

Ceny zbóż  - 7 luty 2011 r.

Producenci zbóż mają powody do zadowolenia - tak wysokich cen nie było od dawna. Rolnicy zapomnieli już nawet, że cały czas trwa unijna interwencja na rynku. Trwa przynajmniej teoretycznie, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie sprzeda teraz ziarna za 400 zł za tonę. Eksperci pytają nawet o sens dalszego utrzymywania takiego mechanizmu.

- Chodzi o to, żeby rolnik miał zapewniony zbyt po cenie minimalnej, która byłaby wyższa niż cena rynkowa. W obecnych warunkach cenowych to się wyklucza - twierdzi Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Co cieszy rolników, martwi przetwórców. Drogi surowiec już odbił się na cenach mąki, chleba oraz makaronów.

- Wspólna Polityka Rolna nie dopracowała jeszcze mechanizmu, który by stabilizował ceny w sytuacji gwałtownego wzrostu cen - mówi Adam Tański z Izby Zbożowo-Paszowej.

W przypadku niskich cen dochody rolników ratują minimalne ceny skupu. W przypadku wysokich, nie dzieje się nic. Stąd pomysł, by Bruksela - w trybie natychmiastowym - wpuściła zagraniczne ziarno. Jak twierdzi Adam Tański, takie rozwiązanie zahamowałoby dalszy wzrost, jednocześnie poprawiając obecną sytuację przetwórców.

Sytuacja jest tym bardziej absurdalna, że mimo wysokich cen pszenicy, której brakuje na unijnym rynku, eksport tego ziarna bije rekordy. Szacuje się, że będzie wyższy od zeszłorocznego nawet o 40%” – informuje Agrobiznes z dnia 4 lutego 2011 r.

Niespotykanie wysokie ceny osiągają wszystkie zboża. Ceny giełdowe pszenicy już teraz sięgają 950-960 złotych za tonę (według prognoz ekspertów ARR pszenica miała kosztować w tym czasie 780-830 zł/t) i tylko patrzeć jak przekroczą magiczną granicę tysiąca złotych. Ten moment zbliża się nieuchronnie, bo tendencje stałego wzrostu cen zbóż występują obecnie także w Europie i na całym świecie. (Za „AgroNews”z 7.02.2011)

Redakcja „Przeglądu Zbożowo-Młynarskiego”