Aktualności | 2011-02-01
Bruksela utrudnia darmową emisję CO2

Bruksela utrudnia darmową emisję  CO2

Bruksela namawia nas do niewykorzystywania derogacji. Ekspertów to nie zaskakuje. – To leży w interesie Komisji Europejskiej – mówi prof. Stanisław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. – Polityka Unii zmierza bowiem w kierunku istotnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla i coraz głośniej mówi się o redukcji nie tylko o 20% ale nawet o 30%. .

Formalnie Polska ma do 30 września czas na złożenie w Komisji Europejskiej dokumentów umożliwiających skorzystanie z derogacji. Ale w opinii ekspertów naszym władzom zostało tylko około pięciu miesięcy na uzgodnienia z Brukselą wszystkich rozbieżności i szczegółów dotyczących wniosku. We wniosku musi zoatać zawarta informacja o sposóbie rozdysponowania darmowych pozwoleń na emisję CO2 i lista firm, które z nich skorzystają, wraz z przydziałem.

Bruksela ma pół roku na ocenę dokumentów, więc na ewentualne odwołanie czy zaskarżenie zostanie Polsce zaledwie dziewięć miesięcy, skoro od 2013 r. system ma wejść w życie. Derogacja daje prawo do 70% darmowych pozwoleń w 2013 r. Odrzucenie naszego wniosku oznaczać będzie, że nowo budowane elektrownie będą kupować na otwartych aukcjach wszystkie uprawnienia do emisji i ponosić dodatkowe koszty produkowanej energii. Jeśli będą za wysokie, bloków po prostu nie będzie się opłacało budować.

Źródło: Rzeczpospolita