Aktualności | 2011-01-27
IKEA - 50 lat na polskim rynku

IKEA - 50 lat na polskim rynku

IKEA bardzo szybko zdecydowała się na kolejne zamówienia z Polski. Jeszcze w 1961 roku Ingvar Kamprad wraz z projektantami mebli IKEA odwiedził targi w Poznaniu, gdzie zamówił meble skrzyniowe. Kolejne zamówienia dotyczyły mebli biurowych oraz szafek TORE – były to pierwsze meble wyprodukowane w Polsce na podstawie projektów IKEA. Kontynuowano także produkcję krzeseł ÖGLA. W 1962 roku IKEA zamówiła w Famegu aż 20 tysięcy sztuk tego typu krzeseł, natomiast cztery lata po zapoczątkowaniu współpracy z Polską, krzesło ÖGLA, w słynnym teście magazynu „Allt i Hemmet” („Wszystko dla domu”), poświęconemu dekoracji wnętrz, uznane zostało za wizytówkę jakości IKEA, przy zachowaniu niskiej ceny.

Od momentu złożenia pierwszego zamówienia, w styczniu 1961 roku, do roku 2010 wartość eksportu z Polski dla IKEA na świecie wzrosła do 6 ok. mld zł. W Polsce powstawały jedne z najlepiej sprzedających się mebli IKEA.

W 1984 roku IKEA otrzymała zgodę na rejestrację swojego biura technicznego w Polsce. Obecnie firma należy do grona kluczowych zagranicznych inwestorów w Polsce, a trwający już pół wieku związek stale przynosi obu stronom ogromne korzyści. IKEA współpracuje ze swoimi dostawcami na bazie wieloletnich kontraktów, dzięki czemu wielu z nich udało się przekształcić z niewielkich firm w potentatów meblowych. Firma planuje dalszy rozwój w Polsce, która jest drugim co do wielkości dostawcą mebli pod marką IKEA na całym świecie. Polacy również chętnie kupują praktyczne i ładne meble oraz akcesoria projektowane i oferowane przez IKEA.

W związku z obchodami 50-lecia współpracy, IKEA przygotowała dla swoich klientów w Polsce liczne atrakcje. Pierwszym prezentem była rezygnacja z podniesienia cen całego asortymentu oferowanego przez IKEA, pomimo zmiany wysokości VAT.