Aktualności | 2011-01-23
Wzrosną ceny żywności

Wzrosną  ceny żywności

Ciągle rosną ceny zbóż, brakuje też pszenicy o wysokich parametrach jakościowych - tona pszenicy kosztuje nawet 1000 zł, podczas gdy w styczniu 2010 r. była o połowę tańsze. Pszenica jest tak droga także z powodu spekulacji na światowych rynkach. Co ciekawe w ostatnim czasie fundusze wycofują się z inwestycji w metale kolorowe, a pieniądze lokują w produkty żywnościowe - pszenicę, cukier i oleje roślinne. Wysokie ceny zbóż przekładają się na cenę mąki i pieczywa, na cenę którego wpływaj także rosnące koszty paliwa, energii, transportu.

Rekordy na światowych rynkach biją już ceny cukru. Zbiory trzciny cukrowej w Brazylii zadecydują, ile będzie kosztował w kolejnych miesiącach. Eksperci oceniają, że w sezonie 2010/2011 zbiory trzciny będą rekordowe, a zatem zwiększy się produkcja cukru. Jednak pojawi się on na giełdach dopiero na przełomie kwietnia i maja i wtedy ceny cukru mogą być niższe.

Spodziewany jest natomiast spadek cen wieprzowiny, gdyż w najbliższych miesiącach jej podaż będzie wyższa niż w 2010 r., ale podrożeje drób, ze względu na wysokie ceny paszy i duży eksport kurczaków oraz wołowina.

Ceny artykułów mleczarskich mogą wzrosnąć o kilka procent z powodu wysokich cen skupu mleka. W grudniu 2010 r. były one o 20% wyższe niż rok wcześniej. Na wzrost cen będzie miał wpływ również VAT. Podatek ten na żywność przetworzoną spadł z 7 do 5 %, ale na surowce rolnicze wzrósł z 3 do 5%. Zdaniem K. Świetlik. - mogłoby się wydawać, że ma to neutralny wpływ na ceny, ale raczej należy spodziewać się, że surowce rolnicze podrożeją (także ze względu na ubiegłoroczny nieurodzaj), a produkty spożywcze nie stanieją, bo producenci raczej będą zainteresowani utrzymaniem marży. Ponadto jak podaje PAP, według ostatnich danych ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w grudniu ceny żywności osiągnęły na świecie najwyższy poziom, przewyższający nawet wzrost ceny towarów z połowy 2008 r.

/e-Gospodarka , 20.01. 2011/