Aktualności | 2011-01-18
Zboża 17.01.2011

Zboża 17.01.2011

Sprzedać teraz, czy może jeszcze poczekać? Pytanie trudne, i coraz częściej zadawane. Bo mając kilkaset ton ziarna i perspektywę straty lub zarobku choćby kilkudziesięciu złotych na każdej tonie, można mieć poważny dylemat. Ale transakcje udaje się zawierać. Oferty kupna zaczynają się od 900 złotych za tonę, sprzedaży kończą na 1000 zł – przynajmniej na razie.

PSZENICA KONSUMPCYJNA

oferty krajowe zł/t___

kupno 900 – 950
sprzedaż 900 – 1000

Zupełnie inaczej handel wygląda w przypadku kukurydzy. Tu ceny bardzo zróżnicowane.

KUKURYDZA PASZOWA

oferty krajowe zł/t__

kupno 800 – 840
sprzedaż 750 – 960

A co radzą eksperci? Ich zdaniem to dobry moment na sprzedaż, bo już niebawem sytuacja może się zmienić. Im bardziej wspólna waluta będzie się umacniała, tym bardziej opłacalność eksportu unijnego ziarna będzie spadać. A to oznacza większą podaż zbóż na europejskim rynku i oczywiście niższe ceny. Warto dodać, że sprzedaż ziarna poza granice Wspólnoty i tak jest juz rekordowa, bo do tej pory osiągnęła poziom dwa razy wyższy niż w ubiegłym sezonie. Cenom udało się więc dojść również do rekordowych poziomów, nie notowanych od 2008 roku.

Na sytuację na światowym rynku zbóż rzutują powodzie w Australii (trzeci co do wielkości eksporter), wpływające na pogorszenie jakości zebranego ziarna. Także spekulacje mówiące o wzroście wykorzystania pszenicy w żywieniu zwierząt w kontekście rosnącego przeznaczenia kukurydzy na bioetanol w USA są czynnikiem stymulującym wzrosty.

„Przegląd Zbożowo-Młynarski”