Aktualności | 2011-01-11
Akcelerator Zielonych Technologii

Akcelerator Zielonych Technologii

Ecotech zajmie się neutralizacją odpadów niebezpiecznych na składowisku odpadów na przedmieściach Erywania gdzie 1976 r. zdeponowano m.in. wysoce toksyczne pestycydy, dziedzictwo epoki Związku Radzieckiego. Niebezpieczne odpady przez wiele lat był zakopane bezpośrednio w ziemi, dopiero niedawno lokalni i międzynarodowi ekolodzy odkryli skalę zagrożenia

Rozwiązanie problemu udało się znaleźć podwarszawskiej firmie Ecotech. Polega na tym, że substancje toksyczne są neutralizowane dzięki wykorzystaniu zwykłych przemysłowych mieszalników i związków magnezu. Dokładna formuła neutralizującej mieszanki jest znana tylko firmie.

Pierwszy transfer polskiej zielonej technologii za granicę to efekt rządowego wsparcia dla zielonych technologii, które jest na tym rynku, ze względu na jego specyfikę – niezbędne.

W pierwszej edycji projektu (od listopada 2009 r.) wyłoniono 13 laureatów - technologii, które stały się ambasadorami Polski na międzynarodowych rynkach.

Nabór do kolejnej edycji konkursu Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo rozpocznie się na początku 2011 roku, a informacje o zasadach konkursu będą dostępne na stronie www.greenevo.gov.pl