Aktualności | 2010-12-15
W obronie karpia

W obronie karpia

Głównemu Lekarzowi Weterynarii wręczono list w sprawie egzekwowania prawa podczas handlu karpiami. Ustawiony będzie stół świąteczny, przy którym zasiądą znane osoby Robert Makłowicz, Magdalena Różczka i Julia Pietrucha, i wystąpią przeciwko męczeniu karpi. Przechodniom natomiast rozdane zostaną ulotki informacyjne.

Każdy obywatel może zaapelować o zakończenie zbędnego cierpienia karpi przez wysłanie kartki do Głównego Lekarza Weterynarii w ramach kampani „Jeszcze żywy KARP”. Dzięki tego typu akcjom rok temu, po trzech latach starań, doprowadzono do zmiany w zapisach ustawy o ochronie zwierząt. Dotąd nie uwzględniała ona ryb. Teraz także one są chronione prawem, które ustanawia, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a zabrania m.in. utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.

W myśl ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o ochronie zwierząt transport, przetrzymywanie, sprzedaż i zabijanie ryb muszą odbywać się z jak najmniejszą ich szkodą. Krótki czas handlu przedświątecznym karpiem, tradycja jego spożywania, nie może sprzyjać lekceważeniu przypadków łamania prawa przez znęcanie się nad rybami.