Aktualności | 2010-12-03
Gospodarka odpadami- nowe inwestycje

Gospodarka odpadami- nowe inwestycje

Największe miasta planują ponadto wybudowanie za 6 mld zł 11 spalarni odpadów. Pierwsza taka inwestycja ma powstać w Bydgoszczy. Zdaniem ministra Andrzeja Kraszewskiego w kraju jest miejsce dla około ośmiu takich inwestycji, dofinansowanie unijne z funduszy na lata 2007 – 2013 mają szanse dostać dwa, trzy miasta, w tym właśnie Bydgoszcz. W ubiegłym tygodniu miasto wygrało przed NSA proces z ekologami. To otwiera Bydgoszczy drogę do pozyskania 330 mln zł unijnych dotacji.

Rewolucyjne zmiany przygotowane przez rząd nie odstraszają jednak prywatnych firm. Przeciwnie – oczekują one, że po przejęciu rynku przez gminy wzrośnie ilość odpadów. Każdy będzie musiał płacić za śmieci i ich segregację. W dodatku składowanie odpadów będzie znacznie ograniczane.

Przedsiębiorcy podkreślają, że przekazanie władzy nad odpadami gminom nie byłoby potrzebne, gdyby rynek ten był lepiej kontrolowany. Teraz w większości działających na rynku zakładów zmieniany jest tylko kod odpadów i segregacja następuje tylko na papierze.

Źródło: Rzeczpospolita