Aktualności | 2010-11-04
Nie wszystko złoto co się świeci

Nie wszystko złoto co się świeci

Zdaniem dyrektora Agencji Jukki Takali film „All That Glitters” zasłużył na najwyższe wyróżnienie ze względu na podjęcie tematu zarządzania bezpieczeństwem w wyjątkowo trudnych warunkach pracy. Film porusza także niełatwą kwestię współpracy firmy i lokalnej społeczności wobec niedawnej katastrofy ekologicznej, której skutki wciąż są odczuwalne.

Tomáš Kudrna, reżyser nagrodzonego filmu, przyjmując wyróżnienie wraz z nagrodą w wysokości 8000 euro na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, stwierdził, że jego film podkreślał jak ważne są – niejednokrotnie bagatelizowane – kwestie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szczególnie w tak trudnych warunkach jak praca na wysokości i z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, stosowanymi przy wydobywaniu złota ze skał.

Siedem filmów z całego świata, nominowanych do tegorocznej nagrody filmowej konkursu „Zdrowe miejsca pracy”, ukazuje fizyczne, psychologiczne i gospodarcze konsekwencje pracy w szkodliwych warunkach. Przykładem może być chociażby problematyka obniżenia wysokości wynagrodzenia za wykonywaną pracę robotników w stoczni w czasach kryzysu, wydłużenie godzin pracy spowodowane zmianą stosowanych technologii, czy też historia tragarza w Mumbaju, którego płuca zostały wyniszczone przez spaliny.

Zdobywcą nagrody w 2009 roku w kategorii „Zdrowe miejsca pracy” był film „A Blooming Business” (Biznes kwitnie) autorstwa holenderskiego reżysera Tona Van Zantvoorta, ukazujący ciężkie warunki pracy w zglobalizowanym przemyśle kwiatowym