Aktualności | 2010-10-28
Atomowy Autobus będzie propagował wiedzę o energetyce jądrowej

Atomowy Autobus będzie propagował wiedzę o energetyce jądrowej

Najważniejszym elementem projektu będzie stoisko dydaktyczno-informacyjne prezentowane na każdej odwiedzanej uczelni, na którym pracownicy Fundacji przedstawią doświadczenia i odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej.

Stoisko będzie podzielone na dwie przestrzenie. Tematem pierwszej będzie "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna". Zostaną tam przedstawione, m.in. zasady ochrony radiologicznej, właściwości promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko.

Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą, m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku, np. sól dietetyczną, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można także dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Drugie stoisko będzie dotyczyć już ściśle energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej. Będzie można prześledzić jej działanie, rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowanie prądu przez turbiny. Autorzy projektu zapowiadają, że postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. W symboliczny sposób, za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i cysterny z paliwem jądrowym, zostanie pokazana dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej o mocy 1000 MW.

Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria prowadzone przez pracowników Fundacji o tematyce naukowej i społecznej. Seminaria w zależności od zapotrzebowania odwiedzanej uczelni dotyczyć będą tematów: budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie, czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć.

"Chcielibyśmy przetrzeć szlaki dla rozpoczęcia dyskusji społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dla debaty, która, mam nadzieję, że również i za naszą sprawą, będzie dyskusją opartą na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy" - mówi o założeniach akcji Łukasz Koszuk, prezes Fundacji Forum Atomowe. "Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" będzie pierwszym projektem o zasięgu ogólnopolskim, który zrealizuje Fundacja.