Aktualności | 2010-10-08
Łatwiej będzie rozpoznać cement dobrej jakości

Łatwiej  będzie rozpoznać cement dobrej jakości

W badaniu, przeprowadzonym przez Polskie Centrum Akredytacji na zlecenie SPC, na sześć worków kupionych w marketach, tylko w jednym był cement spełniający wymagania normy. Wyniki badań są szokujące. Wśród badanych znalazł się cement, którego wytrzymałość była przeszło dwukrotnie mniejsza niż jest to wymagane. Znacznie przekroczona była też zawartość popiołu. Zamiast 21-35 %, cementy miały ich 43,5 - 64,7 % (!).

Pomimo monitów przesyłanych przez SPC do jednostek odpowiedzialnych za kontrole jakości (np. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wojewódzkie UNB, UOKiK) oraz informowania o takim zjawisku główne sieci marketów budowlanych, takie wyroby bez przeszkód są na rynku. W tej sytuacji, aby umożliwić klientom rozpoznanie cementu dobrej jakości, Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadza, w ramach kampanii PEWNY CEMENT, nowe zrozumiałe nawet dla osób niezwiązanych z branżą budowlaną oznaczenia produktów znakiem jakości. Wprowadzenie czytelnego znaku, ma wyróżnić cement pewny i sprawdzony . Znak jakości symbolizuje umieszczone na worku logo z pomarańczową strzałką skierowaną ku górze i napisem: PC (pewny cement). Nie jest to wyłącznie działanie promocyjne, lecz forma walki ze zjawiskiem, które jest groźne dla klientów, a na które nie reagują uprawnione do tego kontrole państwowe.

Znak jakości "Pewny Cement" przyznawany jest przez Kapitułę Stowarzyszenia Producentów Cementu za spełnienie norm i specyfikacji technicznych dotyczących parametrów cementu na wszystkich etapach: produkcji, konfekcjonowania i dystrybucji.