Piorun to potężne wyładowanie elektryczności atmosferycznej zachodzące między chmurami, między chmurami a powierzchnią Ziemi. Piorun uderza najczęściej w obiekty o znacznych wysokościach, powodując z więcej » Czytaj za darmo! »
Zapadlisko Przedkarpackie jest bardzo interesującym terenem badań geologicznych. Badania te mają długotrwałą tradycję, koncentrowały się i koncentrują głównie na Żupach Krakowskich ze względu na ich więcej » Czytaj za darmo! »
Wobec coraz częstszych informacji o zagrożeniach, jakie powoduje nadmierne korzystanie ze słońca, latem pojawia się pytanie - jak bezpiecznie korzystać ze słońca? Wiemy przecież, że niezbędne jest ono więcej » Czytaj za darmo! »
W dolinie Dunajca między Nowym Targiem a Krościenkiem wśród zabudowy wiejskiej, w kępach drzew, ukrywają się arcydzieła architektury drewnianej. Kościoły w Grywałdzie, Harklowej, Dębnie, Łopusznej i c więcej » Czytaj za darmo! »
Czy znajdzie się ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie dwór, dworek, zaścianek polski bez gatunku? Nie! Bo klimat i obyczajowość polska wymagały wręcz istnienia "wystawy" alias ganku, czyli przedsionka, więcej » Czytaj za darmo! »
Dlatego też, mając na uwadze wytyczne obowiązującej Polskę Ramowej Dyrektywy Wodnej UE, konieczność zwiększenia efektywności w ochronie przeciwpowodziowej, racjonalizacji wydatków publicznych oraz zac więcej » Czytaj za darmo! »
Nie zastanawiamy się na co dzień nad pojęciem bioróżnorodności, tym największym i najwspanialszym dziedzictwem biologicznym i kulturowym świata. Nie myślimy o wielkiej liczbie gatunków roślin i zwier więcej » Czytaj za darmo! »
Profesor Julian Aleksandrowicz urodził się w roku 1908 w Krakowie i przez całe życie związany był z tym miastem. Po ukończeniu edukacji szkolnej i studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagielloń więcej » Czytaj za darmo! »
Gdy mówimy szpital, przychodzą nam na myśl ludzie w białych fartuchach - lekarze i pielęgniarki, sale operacyjne i pokoje chorych oraz odwiedzający z bukietami kwiatów, chcący wyrazić wdzięczność per więcej » Czytaj za darmo! »
Wupalny dzień chłód jest dobrem, którego usilnie poszukujemy, a klimatyzowane wnętrza są miejscami chemie w tym czasie odwiedzanymi. Także chłodne domowe zacisze jest mile widziane, chociaż są to zwyk więcej » Czytaj za darmo! »
Zakończyła się czwarta edycja konkursu ekologicznego Hewlett- Packard "w harmonii z przyrodą". 2 czerwca 2004 podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie, więcej » Czytaj za darmo! »
Setki przepisów dotyczących ochrony środowiska, konwencje międzynarodowe, programy polityczne, szereg instytucji i organów ochrony środowiska, ekofundusze, imprezy i konkursy ekologiczne, sprzątanie ś więcej » Czytaj za darmo! »
Setki przepisów dotyczących ochrony środowiska, konwencje międzynarodowe, programy polityczne, szereg instytucji i organów ochrony środowiska, ekofundusze, imprezy i konkursy ekologiczne, sprzątanie ś więcej » Czytaj za darmo! »
Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego. Helsinki, 9 kwietnia 1992 r. - Dz. U. 00.28.346; wprow. Dz. U. 00.28.347; tak zwana II lub Nowa Konwencja Helsińska - HELCOM; Pol więcej » Czytaj za darmo! »
Nikt nie twierdzi, że motyl może wywołać powodzie i burze, a jednak, teoretycznie, może on spowodować zmiany pogody. Oto zaskakujący wniosek płynący z teorii chaosu - studium nieprzewidywalnych syste więcej » Czytaj za darmo! »
Nowy okres geologiczny Ziemi Naukowcy wprowadzili nowy okres geologiczny Ziemi - ediakar. Miał on rozpocząć się 600 milionów lat temu i trwać ponad 50 milionów lat. W tym czasie Ziemie opanowywały org więcej » Czytaj za darmo! »
PYTANIE: Czy w razie wydzierżawienia przez zaklad przemyslowy spółce instalacji takich jak oczyszczalnie ścieków i skladowiska odpadów obowiązek eksploatacji instalacji zgodnie w wymaganiami ochrony ś więcej » Czytaj za darmo! »
WSPÓŁPRACA POLSKO-LITEWSKA. 27 maja 2004 roku w Ministerstwie Środowiska w Warszawie ministrowie środowiska Polski Jerzy Swatoń i Litwy Arunas Kundrotas podpisali umowę miedzy Rządem RP a Rządem Rep więcej » Czytaj za darmo! »
Jest to drugi raport, wydany z okazji Szczytu Ziemi w Johanesburgu. Pierwszy został opublikowany z okazji pierwszego Szczytu, w Rio de Janeiro w roku 1992. Porównując dane zawarte w obu raportach możn więcej » Czytaj za darmo! »
Anomalie pogodowe, coraz częściej występujące na świecie, sklaniają do poszukiwania przyczyn, które je powodują. Generalnie uważa się, że są one związane z obserwowanym od wielu lat ociepleniem klimat więcej » Czytaj za darmo! »
Środowisko, w którym żyjemy, składa się z elementów przyrodniczych, które znajdują się zarówno w stanie naturalnym, jak i przekształconym wskutek działalności człowieka. Środowisko naturalne to przede więcej » Czytaj za darmo! »
Elżbieta Koniuszy - Panie Prezesie, obserwując platformy wiertnicze na morzach lub szyby naftowe w różnych krajach, widzi się z reguły pochodnie spalanego gazu towarzyszącego wydobywaniu ropy naftowej więcej » Czytaj za darmo! »