Przedstawiono problem przewidywania emisji NOx w zawiesinowym procesie wytwarzania miedzi. Algorytm drzew regresyj-nych CART został wykorzystany do przewidywania poziomu NOx w gazach. W modelowaniu tego zjawiska wykorzystano przemysłowe dane pomiarowe. Opracowany model na bazie drzew decyzyjnych pozwolił na identyfikację zmiennych nieza-leżnych, które mają decydujące znaczenie dla przewidywania po więcej » Czytaj za darmo! »
Zbadano możliwość produkcji tlenku miedzi metodą elektrochemiczną. Tlenki wytwarzano stosując metodę galwanosta-tyczną z użyciem blach z czystej miedzi, które wyprodukowano na Wydziale Elektrolizy w Bor. Proces tworzenia tlenków miedzi przeprowadzono w elektrolicie siarczanu sodu. Badano wpływ różnych wartości temperatury w zakresie 298÷348 K oraz różnych gęstości prądowych od 0,1 do 20 mA/cm2. Me więcej » Czytaj za darmo! »
Dotychczas stosowany osprzęt górnej sieci trakcyjnej (uchwyty, złączki, itp.) wykonywany jest z brązu BA1032 lub BK331. Materiały te charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dobrą skrawalnością, jednakże niską przewodnością elektryczną. Nowy typ sieci trakcyjnej przeznaczony do obciążalności prądowej 2,5 kA (dotychczas 1,7 kA) wymaga osprzętu o wyższej przewodności elektrycznej. Z uwagi na chara więcej » Czytaj za darmo! »
W artykule opisano wyniki pierwszych prób wzdłużnego spa-wania rur ze stali wysokostopowych, ferrytycznych o zawartości 12 % Cr. Celem prób było sprawdzenie możliwości uzyskania wy-robów spełniających wysokie wymagania przemysłu motoryza-cyjnego. Spawanie laserowe takich rur jest rozwiązaniem alterna-tywnym w stosunku do zgrzewania prądami wielkiej częstotliwo-ści. Ma tę przewagę, że zwiększa praw więcej » Czytaj za darmo! »
Przedstawiono analizę porównawczą dotyczącą zmian gęstości materiału spiekanego w procesie plastycznego kształtowania. Przeprowadzono zarówno badania doświadczalne, jak i numeryczne dotyczące ściskania próbki walcowej. Podano przy-kład obliczeń numerycznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Do badań doświadczalnych użyto próbek wykonanych ze spieku żelaza. Słowa kluczowe: materiały sp więcej » Czytaj za darmo! »
WSTĘPNE PROGNOZY DLA RYNKU METALI POD-STAWOWYCH NA 2007 ROK 2007 BASE METALS PREVIEW. MET. BUL. 2007, nr 8977, s. 6÷7, BŁ Po rozpoczęciu nowego roku handlowego ceny metali pod-stawowych na LME spadają. Metal Bulletin Research przedstawił prognozy cenowe na 2007 r. Po kolejnym rekordowym wzroście cen miedzi w 2006 r. pojawiły się oznaki nadwyżki metalu na rynku oraz wątpliwości czy nie spowoduje to więcej » Czytaj za darmo! »
WYDŁUŻENIE OKRESU FUNKCJONOWANIA KOPALNI NORTHPARKES.Rio Tinto podjęło decyzję o wydłużeniu o 6 lat okresu funk-cjonowania odkrywkowej i podziemnej kopalni miedzi i złota Northparkes w Nowej Południowej Walii, w której ma 80 % udzia-łów. Okres ten zakończy się w 2016 r. i obejobejmie eksploatację por-firowego złoża Endeavour 48. Całkowite nakłady inwestycyjne mają wynieść 160 mln $ więcej » Czytaj za darmo! »
W dniu 26 stycznia 2007 r. Zarząd Sandvik Baildonit S.A. zorganizował "Spotkanie Noworoczne Emerytów i Rencistów Spółki" w siedzibie Fabryki Tooling w Katowicach. Uczestników spotkania w imieniu firmy powitał mgr inż. Jerzy Czyrski - dyrektor Fabryki Tooling. Spotkanie podzielono na trzy części. W części pierwszej zaprezentowano uczestnikom spotkania rys historyczny "Tradycja i Nowoczesność więcej » Czytaj za darmo! »
Większość szlamów handlowych zawiera pewną zawartość powietrza lub gazu. Obecność gazów może wywołać efekt pęcznie-nia szlamów, a nawet mała ich ilość obniża istotnie wydajność pomp. Zjawisko związane z występowaniem gazów w szla-mach pojawia się również na etapie flotacji. Jednak zawartość gazów w szlamach może nie tylko negatywnie wpływać na proces flotacji szlamów. Zwartość gazów w szlamach kom więcej » Czytaj za darmo! »