Począwszy od 1996 roku w Zakładzie Chemii Ogólnej Wydziału Chemii UJ prowadzi się badania mające na celu m.in. ocenę stanu zanieczyszczenia powietrza lotnymi związkami organicznymi w wybranych punktac więcej » Czytaj za darmo! »
W oda jest jednym z najważniejszych składników środowiska, w którym żyje człowiek. Jest ona, obok powietrza, podstawowym elementem potrzebnym do życia. Woda stanowi główny składnik ilościowy pożywieni więcej » Czytaj za darmo! »
Kraków realizuje wieloletni program porządkowania gospodarki odpadami komunalnymi. Początkiem było porozumienie z lat 70 między Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, poszukującym odpowiedniego miej więcej » Czytaj za darmo! »
W końcu stycznia br. wysokiej rangi przedstawiciele czternastu krajów i Komisji Europejskiej spotkali się w Warszawie na dwudniowej konferencji poświęconej przyszłej polityce Unii Europejskiej wobec z więcej » Czytaj za darmo! »
S prawa organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) oraz wytwarzanej z ich udziałem żywności i pasz podzieliła światową i krajową opinię publiczną. Z jednej strony władze samorządowe ogłosiły 15 pols więcej » Czytaj za darmo! »
K wota na zakup energii stanowi znaczną pozycję w każdym budżecie rodzinnym, firmowym czy też jakiejkolwiek instytucji publicznej. W budżecie rodzinnym podstawowe pozycje tych wydatków dotyczą kosztów więcej » Czytaj za darmo! »
T emat, który zamierzamy poruszyć, jest zagubiony, trochę wstydliwy, należy niby do przebrzmiałych, a wciąż jest aktualny. Co więcej, znajduje się na osobliwym pograniczu, bo drewniana, autentyczna Po więcej » Czytaj za darmo! »
AURA zajmuje się nie tylko ochroną środowiska naturalnego, lecz również zagadnieniami zachowania dziedzictwa kulturowego. W artykule naszym chcemy opisać jeden z zabytków drewnianych zachowanych w Mał więcej » Czytaj za darmo! »
Wcelu zwymiarowania poziomu ambicji samej Strategii, Komisja Europejska zaproponowała scenariusz tzw. Maksymalnej Fizycznej Technicznej Redukcji (MFTR) emisji zanieczyszczeń, który wykorzystuje istnie więcej » Czytaj za darmo! »
Minister środowiska prof. Jan Szyszko uważa, że największym sukcesem jego resortu w okresie 100 dni rządu Kazimierza Marcinkiewicza było pozostawienie Banku Ochrony Środowiska w polskich rękach tak, a więcej » Czytaj za darmo! »
- Polacy mogliby zaoszczędzić ponad 1,5 miliarda złotych rocznie, gdyby m.in. wymienili sprzęt gospodarstwa domowego na najbardziej energooszczędny - mówili przedstawiciele organizacji ekologicznej WW więcej » Czytaj za darmo! »
O niepospolitym pięknie, uroku regionu zachodniopomorskiego decyduje bogactwo przyrody. Powinno być ono wykorzystywane w sposób racjonalny, z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. W tym celu w Szc więcej » Czytaj za darmo! »
Antoni S. Kleczkowski urodził się w 1922 r. w Poznaniu. Po mieczu jego przodkowie to starodawna szlachta podlaska - m.in. jeden z Kleczkowskich był pułkownikiem słynnych lisowczyków, tych siedemnastow więcej » Czytaj za darmo! »
W ostatnim czasie coraz częściej powraca się w dyskusjach - czy to wśród naukowców, czy też wśród inżynierów praktyków - do budowy małych zbiorników wodnych oraz związanej z tym zwiększeniem retencji więcej » Czytaj za darmo! »
Wiek za wiekiem? rok po roku? z grzmotem uderzają o brzeg. Morskie fale. Nigdy chwili wytchnienia, nigdy chwili spokoju. Torturowane przez energię, bezlitośnie trawione przez słońce? tryliony cząstecz więcej » Czytaj za darmo! »
PYTANIE: Czy zgodnie z zasadą bliskości ujętą w art. 9 ust. 3 i 4 ustawy o odpadach organ wydający zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może w tym zezwoleniu wskaz więcej » Czytaj za darmo! »
Samonaprawiający się materiał W symulowanych warunkach kosmicznych naukowcy testują materiał, który samodzielnie naprawiałby dziury i wycieki powstałe w statku przebywającym w przestrzeni. Badanie jes więcej » Czytaj za darmo! »
ŚWIATOWY DZIEŃ OBSZARÓW WODNO-BŁOTNYCH jest obchodzony 2 lutego. W tym roku odbywał się pod hasłem "W obliczu biedy... mokradła są kołem ratunkowym" ("In the face of poverty... wetlands are lifelines" więcej » Czytaj za darmo! »
Spór o wojnę. Autorem książki jest znany w świecie filozof, profesor nauk społecznych w amerykańskim Institute for Advanced Study w Princeton, Michael Walzer. Pasją tego uczonego jest poszukiwanie odp więcej » Czytaj za darmo! »
Dzisiaj elektrowni jadrowej mówimy: - Nie! - pisa?em rok temu (AURA 4/2005) w odpowiedzi na g?osy, mówiace o koniecznoEci budowy takiej elektrowni. Dzisiaj te˝ trzeba zachowaç dystans do takiego proje więcej » Czytaj za darmo! »
B udynki zużywają obecnie ok. 50% światowej produkcji energii. Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia rośnie degradacja środowiska naturalnego, kurczą się kopalne zasoby energetyczne, paradoksalnie pogarsz więcej » Czytaj za darmo! »