Aktualności | 2020-03-19
Operatorzy muszą dbać o bezpieczeństwo

Operatorzy muszą dbać o bezpieczeństwo

Według Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe stanowią obecnie ósmą główną przyczynę śmierci na świecie, pochłaniając ponad 1,35 miliona istnień ludzkich rocznie i powodując nawet do 50 milionów obrażeń ciała. Pracownicy budownictwa, rolnictwa i górnictwa należą do grup zawodowych o najwyższym stopniu ryzyka, wśród których wiele urazów i wypadków śmiertelnych spowodowanych jest przez poruszające się pojazdy lub maszyny.

Odpowiednie środki techniczne stosowane w pojazdach i maszynach mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa, jednak to nie wystarczy. Równie ważne jest informowanie i szkolenie. Informacje o środkach ostrożności należy przekazywać kierowcom, operatorom i innym pracownikom. Rzetelne szkolenie jest pierwszym krokiem do utrzymywania bezpieczeństwa, zarówno w miejscu pracy, jaki poza nim, a także do wprowadzenia spójnej i przejrzystej polityki bezpieczeństwa wśród pracowników w całym przedsiębiorstwie. Skuteczne szkolenie pomoże załogom w zapoznaniu się z potencjalnymi zagrożeniami, zrozumieniu, jak reagować w razie nieoczekiwanego zdarzenia i przeprowadzaniu dokładnej oceny ryzyka przed rozpoczęciem potencjalnie niebezpiecznych czynności lub działaniem w trudnych warunkach.

Ze względu na martwe strefy wokół pojazdów, manewrowanie przy niewielkich prędkościach jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i urazów pieszych. Pracownicy wykonujący roboty ziemne i drogowe w hałaśliwych miejscach i w trudnych warunkach, często przy ograniczonej widoczności, są również narażeni na ryzyko potrącenia przez poruszające się pojazdy i maszyny. Wprowadzenie systemów bezpieczeństwa do pojazdów użytkowych pomogło poprawić bezpieczeństwo na drogach, a także w wielu branżach, w tym budownictwie, rolnictwie, górnictwie, górnictwie odkrywkowym, spedycji morskiej i lotnictwie.

W zależności od typu pojazdu i zastosowania istnieje wiele rozwiązań technologicznych, w które można wyposażyć pojazd w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Na przykład montowane na pojeździe kamery z podglądem 360°, takie jak Backeye360® Brigade, zapewniają operatorom przez cały czas widok z lotu ptaka wokół pojazdu, który mogą monitorować za pomocą wyświetlacza w szoferce. Szerokokątne obiektywy w kamerach systemu dostarczają kompleksowy podgląd otoczenia pojazdu, całkowicie eliminując martwe strefy. Radarowa detekcja przeszkód, wykorzystująca technologię radiolokatora o fali ciągłej, może wykrywać poruszające się lub nieruchome obiekty wokół pojazdu, ostrzegając operatorów pojazdów i umożliwiając im odpowiednie działanie.

Oprócz szkoleń i technologii, dokonanie zmian w organizacji pracy pomoże zmniejszyć zagrożenia. Dostosowanie pory dnia do wykonywania szczególnie niebezpiecznej pracy, tak aby odbywała się przy świetle dziennym, lub ograniczenie liczby osób na placu podczas pracy pojazdów – to tylko kilka sposobów zapobiegania wypadkom.